A XXIII-a ediție

Festivalul „Cântecul cetinii”, la Dorna Arini



Festivalul „Cântecul cetinii”, la Dorna Arini
Festivalul „Cântecul cetinii”, la Dorna Arini

În zilele de 17 și 18 august 2019, în comuna suceveană Dorna Arini se desfășoară cea de-a XXIII-a ediție a Festivalului „Cântecul cetinii”.
Manifestările încep sâmbătă, la ora 14,00, cu tradiționalul meci de fotbal dintre echipele Arinu Dorna Arini și CNU Crucea. La ora 16,00 este programată o paradă a cailor, urmată, de la ora 18,00, de un program artistic susținut de Grigore Gherman, Doina și Ciprian Petroaie și Fără Zahăr. Seara se va încheia cu o discotecă în aer liber.
Pentru duminică, începând cu ora 14, este programată o manifestare de referință pentru folclorul din Bazinul Dornelor, „Cântă Dorna”, care are ca scop transmiterea fondului de valori al creației populare, „o datorie de suflet pentru copii, tineri și adulți, soliști consacrați sau tineri învățăcei ai muzicii și dansul popular”. Spectacolul folcloric va fi deschis de Ansamblul „Brădulețul” din Dorna Arini, urmat de ansamblurile „Străjerii Bucovinei” și “Dor de Bucovina”, Călin Brăteanu și Taraful “Obcina”, Iustinian Vasile Breahnă, Andreea Chiseliță, Loredana Costea, Cătălin Ionuț Diaconu, Dya, Mihaela Florea, Daria Gafincu și Andrei Nicai, Sebastian Galan, Marian Gogan, Diana Ignat, Daiana Ivașcu, Alexandra Negru, Andreea Romilă, Andreea Schipor, Elena Scutaru, Larisa Țugui, Miruna și David Țăran. Invitații zilei sunt Isidor și Nicolae Glib.
Evenimentul este organizat de Primăria și Consiliul Local al comunei Dorna Arini.



Recomandări

Vatra Dornei devine capitala dansului folcloric internațional: Festivalul „Dorna, plai de joc și cântec” reunește ansambluri din întreaga lume

Vatra Dornei devine capitala dansului folcloric internațional: Festivalul „Dorna, plai de joc și cântec” reunește ansambluri din întreaga lume