Liga I

Dinamo și Steaua au terminat la egalitate într-un meci frumos



Steaua și Dinamo au oferit un meci de bună calitate
Steaua și Dinamo au oferit un meci de bună calitate

Formația Dinamo București a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), derbiul disputat, sâmbătă, pe teren propriu, în compania echipei Steaua, în etapa a XIII-a a Ligii I. Acesta a fost primul meci al antrenorului Dorinel Munteanu pe banca tehnică a Stelei.
0-1. Bănel Nicoliță a centrat de partea dreaptă și Kapetanos a reluat balonul cu capul, de la aproximativ 3 metri, în plasa porții lui Lobonț.
1-1. Torje a centrat excelent în careu și Adrian Cristea a reluat, cu capul, imparabil în colțul stâng al lui Zapata.
În minutul 31, Antonio Semedo a șutat de la aproximativ 17 metri, dar balonul a lovit bara transversală. În repriza secundă, în minutul 60, Kapetanos a șutat din întoarcere și balonul a lovit bara stângă a porții lui Lobonț.
În minutul 90+2, Marius Niculae a încercat să centreze în careu, balonul a fost deviat de un jucător stelist, dar Ogăraru a respins cu capul de pe linia porții.
Incidente între suporteri Meciul a fost precedat de mai multe incidente între suporterii celor două formații. Un grup de suporteri ai formației Steaua a fost atacat de mai mulți susținători ai echipei Dinamo în zona Lizeanu, cu câteva ore înaintea partidei din etapa a XIII-a a Ligii I. Surse din Poliția Română susțin că grupul suporterilor formației Steaua, format din aproximativ 60 de persoane, se îndrepta spre stadionul Dinamo, în zona Lizeanu, unde a fost atacat de circa 15 fani ai grupării din Șoseaua Ștefan cel Mare. În urma incidentelor, două persoane au fost transportate la camera de gardă a secției de Neurochirurgie a Spitalului de Urgență Floreasca, cu ușoare lovituri la cap. Totodată, autocarul formației Steaua a fost atacat cu pietre în momentul în care a ajuns în zona stadionului din Șoseaua Ștefan cel Mare, tabla autovehiculului fiind îndoită în mai multe locuri.
Băsescu, la masa presei Președintele României, Traian Băsescu, a asistat la derbi de la tribuna a II-a, în apropierea mesei presei, fiind însoțit de ofițeri SPP. Înainte de începerea partidei, președintele anunțase că nu dorește să îi fie rezervat un loc la tribuna oficială, ci intenționează să urmărească partida de la masa presei, unde i-au fost rezervate patru locuri. Traian Băsescu a sosit la stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare la aproximativ două minute de la începerea partidei și s-a așezat la tribuna a doua, foarte aproape de masa presei.
Galeriile celor două echipe au afișat mai multe banere la începutul și în timpul partidei.
Dinamo: „Întotdeauna trăim unicul derbi la intensitate maximă, indiferent de consecințe”, „Pac pac, de p… ne-ați luat”, „Palatul dictează, peluza se conformează”, „Fotbalul a murit, a rămas doar ură să vă luăm familiile în p…”, „În peluză zmei, la palat mielușei”, „Pe «U» ai trădat să fi bufon la palat”.
Steaua: „Un bun rezultat vă poate scăpa de orice păcat”, „Cu două steaguri ciordite, faceți uitate nunțile plătite”.
Becali, mulțumit de joc, nu și de rezultat Finanțatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat că este mulțumit de jocul echipei, care a reușit un joc foarte bun în deplasare la o rivală la titlu.
„Dinamo a avut un singur corner în prima repriză. Așa e fotbalul. Mi-a plăcut echipa, sunt mulțumit de jocul echipei, am reușit un meci foarte bun în deplasare la o rivală la titlu. Am avut ghinion, putea să fie 3-0 la pauză pentru noi. Dorinel Munteanu a debutat cu dreptul, a fost inspirat când a mizat pe Kapetanos. A dat și gol, și bară. Dacă a jucat echipa foarte bine, au avut ocazii, au dat și bare, ce mai vrei? Important e că echipa joacă”, a spus Becali.
Dinamoviștii spun că au câștigat un punct Vicepreședintele clubului Dinamo, Vasile Turcu, a declarat că la acest meci gazdele au câștigat un punct, în timp ce oaspeții au pierdut două.
„La pauză i-am spus lui Gigi că se întoarce norocul. El zicea: o să vă mai dăm. Frățește, un egal e bun. Și el a avut noroc destul până acum, a intrat în Liga Campionilor. După ce am văzut, sunt mulțumit de joc. Când am egalat, el a plecat. Eu când vorbesc de Gigi, mă refer la Steaua. Pentru că dacă nu era Gigi, cu valize, nu intrau în grupe. Noi am câștigat un punct, Steaua a pierdut două. La mijloc s-a făcut diferența, acolo am suferit, sunt mulțumit de rezultat”, a afirmat Turcu la emisiunea Fanatik Show de la Telesport.
Rezultatele înregistrate în etapa a XIII-a a Ligii I:
Gloria Bistrița – FC Argeș 2-0
CFR Cluj – Unirea Urziceni 1-0
Poli Iași – Pandurii Târgu Jiu 1-1
FC Vaslui – Gaz Metan Mediaș 1-1
Farul Constanța – FC Brașov 1-1
Universitatea Craiova – CS Otopeni 2-2
Dinamo – Steaua 1-1
Oțelul Galați – FC Timișoara 2-2
Rapid – Gloria Buzău s-a jucat aseară Clasament
1. Dinamo București 13 9 2 2 20-10 29 (+8)
2. Unirea Urziceni 13 9 0 4 23-11 27 (+9)
3. FC Timișoara * 13 9 3 1 25-14 24 (+12)
4. Steaua București 13 6 5 2 21-11 23 (+5)
5. CFR Cluj 13 6 4 3 18-9 22 (+1)
6. Universitatea Craiova 13 6 4 3 20-15 22 (+1)
7. FC Argeș 13 6 3 4 18-15 21 (+3)
8. FC Brașov 13 4 7 2 10-6 19 (+1)
9. Oțelul Galați 13 5 4 4 17-13 19 (-2)
10. Rapid 12 6 1 5 17-14 19 (+1)
11. FC Vaslui 13 5 2 6 11-13 17 (-4)
12. Pandurii Târgu Jiu 13 4 3 6 13-19 15 (-3)
13. Farul Constanța 13 3 3 7 11-20 12 (-9)
14. Gaz Metan Mediaș 13 3 3 7 16-27 12 (-6)
15. Poli Iași 13 3 3 7 9-21 12 (-9)
16. Gloria Bistrița 13 3 2 8 12-16 11 (-10)
17. CS Otopeni 13 2 3 8 14-25 9 (-9)
18. Gloria Buzău 12 0 2 10 5-21 2 (-16)
* Echipa FC Timișoara este penalizată cu șase puncte ca urmare a unei decizii FIFA.



Recomandări

DOTAREA CU MOBILIER, MATERIALE DIDACTICE ȘI ECHIPAMENTE DIGITALE A UNITĂȚII DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR DIN COMUNA BOTOȘANA

DOTAREA CU MOBILIER, MATERIALE DIDACTICE ȘI ECHIPAMENTE DIGITALE A UNITĂȚII DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR DIN COMUNA BOTOȘANA
DOTAREA CU MOBILIER, MATERIALE DIDACTICE ȘI ECHIPAMENTE DIGITALE A UNITĂȚII DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR DIN COMUNA BOTOȘANA

Recunoștință versus nerecunoștință – Predica Înaltpreasfințitului Părinte Calinic la Duminica a XXIX-a după Rusalii

Recunoștință versus nerecunoștință – Predica Înaltpreasfințitului Părinte Calinic la Duminica a XXIX-a după Rusalii
Recunoștință versus nerecunoștință – Predica Înaltpreasfințitului Părinte Calinic la Duminica a XXIX-a după Rusalii

O parte dintre bolnavii cronici fără asigurare medicală au pierdut accesul rapid la analize și investigații medicale

O parte dintre bolnavii cronici fără asigurare medicală au pierdut accesul rapid la analize și investigații medicale
O parte dintre bolnavii cronici fără asigurare medicală au pierdut accesul rapid la analize și investigații medicale