Cseke: Ar trebui o delimitare clară a activității medicului ce lucrează atât la stat cât și în privat



Ministrul Sănătății, Cseke Attila, susține că pentru medicii care lucrează atât în sistemul public cât și în cel privat ar trebui să există o delimitare clară a activității, astfel încât pacientul să nu fie pus să plătească de mai multe ori.
„Nu sunt împotriva celor care lucrează atât în sistemul de stat, cât și în cel privat, dar cred că ar fi nevoie de o delimitare clară a activității. Mă refer, spre exemplu, la medicii care fac analize bolnavilor în spitalele publice, apoi, pe baza rezultatelor obținute, îi cheamă în clinicile private și îi taxează”, a declarat, marți, Cseke Attila.
Ministrul Sănătății crede că în aceste cazuri este de fapt mai mult o problemă de etică.
„Pacienții care vor să meargă în sistemul privat o pot face, este opțiunea lor. Problema apare atunci când medicii folosesc serviciile medicale de stat pentru investigații costisitoare, iar apoi cheamă bolnavul la clinica privată și îl taxează. Sunt astfel de cazuri. De aceea cred că poate trebuie regândită modalitatea de lucru în cele două sisteme, fără imixtiuni sau taxări exagerate ale bolnavilor”, a mai spus Cseke Attila.