Liderul FSLI, Aurel Cornea, a declarat, vineri, că elevii nu vor fi evaluați în primul semestru al acestui an, notele fiind trecute într-un caiet, nu în catalog, urmând ca din semestrul al doilea să se decidă dacă această formă de protest va fi continuată, în funcție de forma legii salarizării.
„Vom trece la acțiuni specifice privind neevaluarea elevilor. Vom propune colegilor din Alianță să adere la această formă a FSLI”, a declarat Aurel Cornea.
Liderul FSLI a lansat un mesaj către elevi să stea acasă în 5 octombrie, când bugetarii au anunțat grevă generală la nivel național.
„Oamenii din teritoriu sunt foarte nemulțumiți și vor declanșarea grevei, nu numai cei din Maramureș. Situația actuală duce la bulversarea anului școlar. Legea unică nu respectă principiile de bază, cum ar fi echivalența în sistemul bugetar și sporurile de 30% care ar trebui să se acorde”, a susținut Cornea.
Acesta a spus că, în ședința Colegiului liderilor Federației Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) de vineri, sindicaliștii au mai decis să trimită o scrisoare deschisă factorilor politici și guvernamentali începând cu președintele și terminând cu președinții partidelor politice de la guvernare și opoziție, privind revendicarea lor de modificare a formei legii unice de salarizare pentru bugetari.
De asemenea, FSLI va sesiza Avocatul Poporului cerându-i să declare neconstituțională legea unică de salarizare, liderul sindical adăugând că au fost deja depistate câteva puncte vulnerabile în acest act normativ.
FSLI va organiza, între 8 și 31 octombrie, un referendum la nivel național printre membrii organizației sindicale pentru a vedea dacă sunt de acord să declanșeze greva generală în 16 noiembrie, a declarat prim vicepreședintele FSLI, Simion Hancescu.
Referitor la organizarea referendumului, Cornea a spus că rezultatele vor fi cunoscute în 9 noiembrie.
Liderii FSLI s-au întâlnit, vineri dimineață, pentru a analiza măsurile ce se impun pentru rezolvarea problemelor din sistem, precum și participarea la formele de protest propuse de Alianța Bugetarilor și completarea calendarului de acțiuni de protest.
În cadrul discuțiilor s-a analizat și o propunere a cadrelor didactice din Maramureș privind intrarea în grevă generală, pe durată nedeterminată, din 16 noiembrie.