Un copil în vârstă de 12 ani, din județul Vaslui, victimă a unui accident rutier în care un autoturism s-a răsturnat peste el, a fost preluat, în stare critică, duminică după-amiază, de un elicopter SMURD, și transportat la un spital de specialitate din Iași, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Potrivit polițiștilor vasluieni, copilul mergea pe bicicletă, pe marginea dreaptă a șoselei, împreună cu bunicul său, când, la un moment dat, cei doi au fost loviți în plin, la ieșirea din localitatea vasluiană Parpanița, de un autoturism care s-a răsturnat pe șosea. Practic, conducătorul auto Constantin Livadaru, din Constanța, a făcut o manevră de depășire, iar în momentul în care a încercat să revină pe banda sa de mers a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat pe partea carosabilă. În acel moment, în rostogolire, mașina i-a acroșat pe copil și bunicul acestuia, în vârstă de 64 de ani.
„În urma evenimentului rutier, care a avut loc pe drumul național DN 15D Roman – Vaslui, trei persoane au fost accidentate, respectiv copilul și bunicul acestuia, precum și o femeie, în vârstă de 32 de ani, din autoturismul răsturnat. În stare gravă se află doar băiatul de 12 ani, care a fost transportat cu ambulanța la Spitalul Județean de Urgență Vaslui”, a declarat, duminică, pentru corespondentul MEDIAFAX Mihaela Ștraub, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție al Județului Vaslui.
Diagnosticat cu politraumatism prin accident rutier, copilul a fost transferat de la Spitalul Județean de Urgență Vaslui, cu un elicopter SMURD, la o clinică de specialitate din Iași, în încercarea medicilor de a-i salva viața.
„În momentul în care ambulanța a ajuns la locul accidentului, copilul se afla în stop cardio-respirator. Au început manevrele de resuscitare și, până la spitalul din Vaslui, s-a reușit repornirea activității cardiace. Starea critică în care se afla pacientul a impus transferarea la o clinică de specialitate din Iași, mai ales că, la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului vasluian, copilul a mai intrat de câteva ori în stop cardio-respirator. Transferarea s-a realizat cu un elicopter SMURD, care a aterizat pe un câmp din apropierea municipiului Vaslui”, a precizat Aurora Popa, managerul Serviciului de Ambulanță Județean Vaslui.
În urma accidentului, polițiștii vasluieni au întocmit dosar penal pe numele conducătorului auto pentru comiterea infracțiunii de vătămare corporală din culpă, încadrare juridică care s-ar putea modifica în funcție de evoluția stării de sănătate a copilului.