Concursul pentru postul de comandant al Poliției municipiului Vatra Dornei a fost câștigat, ieri, de comisarul-șef Dorel Aicoboae, un ofițer cu 22 de ani de experiență, care a activat în cea mai mare parte a carierei ca judiciarist.
Câștigarea concursului de către acesta nu este o surpriză, ofițerul fiind singurul candidat și cel care era împuternicit de câteva luni la comanda Poliției municipiului Vatra Dornei. Mai mult, comisarul-șef Dorel Aicoboae este unul dintre cei mai vechi ofițeri din cadrul Poliției municipiului Vatra Dornei.
În vârstă de 44 de ani, căsătorit, tată al unei fetițe, comisarul-șef a absolvit Facultatea de Drept din cadrul Academiei de Poliție Alexandru Ioan Cuza București în 1990 și, după o scurtă perioadă petrecută la Poliția Câmpulung Moldovenesc, a ajuns la Poliția Vatra Dornei. A continuat să activeze aici cu o pauză de trei ani, când a lucrat ca ofițer specializat al Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava.
Din 2008, ofițerul de poliție a fost șeful Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Vatra Dornei.
„Mă așteaptă o muncă grea. Aș vrea să-i asigur pe dorneni că eu și colegii mei ne vom face datoria și vom fi în slujba comunității”, a declarat proaspătul comandant, care conduce o structură de poliție ce răspunde de municipiul stațiune, dar și de zece comune limitrofe.
Acesta îl înlocuiește în funcție pe comisarul-șef Nicolae Matei, care și-a dat demisia în luna iulie a acestui an, ajungând între timp șeful Secției Poliției Rurale Vatra Dornei.
Concurs
Comisarul-șef Dorel Aicoboae, noul șef al Poliției Vatra Dornei
