Cod portocaliu de inundații pe râurile Prut și Crasna



Hidrologii au instituit, ieri, cod portocaliu pe râurile Prut și Crasna, în județele Botoșani, Sălaj și Satu Mare, unde de ieri dimineață până joi după-amiază se pot produce inundații locale.
Potrivit avertizării emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA), codul portocaliu a fost instituit pe râul Prut, pe sectorul Oroftiana – în amonte de acumularea Stânca Costești (județul Botoșani) și a fost menținut pe râul Crasna, în județele Sălaj și Satu Mare.
De asemenea, hidrologii au instituit cod galben pe Siretul superior, în județul Suceava, și pe râurile din bazinul hidrografic Jijia, în județele Iași și Botoșani.
Hidrologii au decis să mențină codul galben pe râurile din bazinele hidrografice avertizate anterior, respectiv Vișeu și Iza (județul Maramureș), Tur (Satu Mare), Someșul Mic și afluenți (Cluj), Barcău (Sălaj și Bihor), cursurile superioare ale Begăi și Timișului, Bârzava și Moravița (județele Caraș-Severin și Timiș), Caraș și Nera (Caraș-Severin), Motru (în Gorj și Mehedinți), Gilort (în Gorj), Jiu, pe sectorul Filiași-Răcari, Oltul superior și afluenții săi (în județele Harghita, Covasna și Brașov), afluenții Oltului inferior (în Vâlcea), afluenții din zona de deal și munte ai Argeșulu și Prahovei, Suceava, Moldova, Bistrița, Trotuș, Putna, Râmnicu Sărat și Buzău.
Avertizările cod portocaliu și galben au intrat în vigoare ieri, la ora 10.00, și sunt valabile până joi, la ora 16.00, pe râurile vizate putând să se producă scurgeri importante pe versanți, torenți, pâraie cu efect de inundatii locale și creșteri de debite și niveluri cu depășiri ale cotelor de inundație și de atenție.
Hidrologii menționează că aceste fenomene se pot produce și pe afluenți de grad inferior ai acestor râuri.