CNS „Cartel Alfa” cere majorarea salariului minim la 705 lei și demiterea ministrului de Finanțe



Comitetul Confederal al Confederației Naționale Sindicale „Cartel Alfa” a cerut premierului Emil Boc, printr-o scrisoare deschisă trimisă luni, majorarea salariului minim garantat în plată la 705 lei, dar și demiterea ministrului de Finanțe Sebastian Vlădescu, pentru menținerea corupției în sistem.
Membrii Comitetului Confederal susțin, în scrisoarea deschisă trimisă premierului, că protestează față de politica promovată de ministerul de Finanțe care nu reușește decât să demonstreze că este interesat mai degrabă de menținerea corupției și a evaziunii fiscale în sistem decât de adoptarea și promovarea unor măsuri în interesul cetățeanului.
„Departe de a înțelege imperativul punerii în aplicare, responsabilitatea respectării Pactului semnat între Guvern și sindicate în anul 2008 referitor la evoluția salariului minim pe economie față de salariul mediu pe economie, răspunsul ministerului de Finanțe la solicitarea adresată la începutul lunii ianuarie de către Comitetul Confederal al Confederației Naționale Sindicale «Cartel Alfa» prin care am cerut Guvernului să nu mai întârzie în adoptarea măsurii, oricum amânată în mod nepermis, de aliniere a salariului minim pe economie garantat în plată la 705 lei, nu demonstrează doar dezinteres total față de salariați, stilul «prăfuit» al răspunsului vădește și tendința către discriminare”, susțin sindicaliștii în scrisoarea deschisă.
Ei precizează că ministerul de Finanțe „se îngrijorează peste măsură” de soarta mediului de afaceri și de imposibilitatea încadrării companiilor de stat în cheltuielile cu personalul pe anul 2010, ignorând veniturile simplilor salariați contribuabili și din ce în ce mai numeroși beneficiari de asistență socială.
„Ministrul Sebastian Vlădescu ține să evidențieze, cu multă ironie, faptul că aceștia nu trăiesc numai din salariul de bază minim brut pe țară, ci și din ajutoare sociale – care însă, în același timp, blochează politica de investiții a Guvernului. Ministrul chiar și enumără tipurile de ajutoare sociale, de parcă noi și oamenii cu venituri sub limita suportabilității, pentru ale căror drepturi milităm, nu le-am cunoaște!”, se mai arată în scrisoarea transmisă premierului Boc.
Sindicaliștii sunt nemulțumiți și de faptul că demnitarul le-ar fi răspuns că oamenii trăiesc bine și n-ar avea nevoie de un salariu minim pe economie garantat în plată la 705 lei, precizând că atunci când se evaluează corelația dintre salariul minim brut pe țară și necesarul traiului zilnic, este „necesar” să se ia în calcul veniturile totale ale unei gospodării.
„Acesta este răspunsul Ministerului de Finanțe la argumentul nostru potrivit căruia venitul salarial al unui om aflat în într-un loc de muncă trebuie să fie mai mare decât venitul stabilit pentru un asistat social: zeflemea de prost gust față de grava situație actuală!”, arată sindicaliștii de la „Cartel Alfa” în scrisoarea trimisă premierului.
În opinia sindicaliștilor, Vlădescu a uitat că principala sa preocupare ar trebui să fie față de soarta tuturor cetățenilor plătitori de taxe și impozite la stat.
„De aceea, domnule prim ministru, vă rugăm să-l ajutați pe ministrul de Finanțe oferindu-i, prin demitere, posibilitatea de a se întoarce acolo unde îi place și, de fapt, exact acolo de unde a plecat: în mediul de afaceri pe care îl susține cu atâta patimă. Finanțele au nevoie de un ministru competent, care să înțeleagă România în care trăiește, responsabilitatea unui acord guvernamental semnat, care să acorde interes prioritar unui buget de stat axat pe reducerea dimensiunilor fraudei fiscale, un ministru care să înțeleagă faptul că asistența socială se acordă numai grupurilor defavorizate, nicidecum contribuabililor activi”, se mai arată în scrisoarea deschisă.
Comitetul Confederal al Confederației Naționale Sindicale „Cartel Alfa” au reînnoit și solicitarea adresată Guvernului de a nu mai întârzia în adoptarea măsurii de aliniere a salariului minim pe economie garantat în plată la 705 lei.
Sindicaliștii de la „Carte Alfa” încep, de miercuri, pichetările în teritoriu, nemulțumiți de proiectul Legii pensiilor și de Legea salarizării unitare, urmând ca în ziua votului Legii pensiilor din Camera Deputaților să organizeze un miting în Capitală, la care vor participa 10.000 de oameni.
Luni, Comitetul confederal al Cartel Alfa a decis luni începerea de miercuri a protestelor în teritoriu astfel că în 10 martie vor fi pichetări în județul Timiș, pe 11 martie în Satu Mare, Dolj, Dâmbovița și Botoșani, în 12 martie în Vrancea urmând ca reprezentanții celorlalte județe să hotărască data protestelor în perioada următoare, a declarat președintele Cartel Alfa, Bogdan Hossu.
Liderul sindical a adăugat că, în această perioadă, vor avea loc dezbateri ale sindicaliștilor din județe cu parlamentarii cu privire la Legea pensiilor și la Legea salarizării unice.
De asemenea, Hossu a spus că sindicaliștilor vor organiza un miting cu 1.000 de persoane în data de 14 martie în Timișoara, în 15 martie în Botoșani și în 25 martie în Dâmbovița, iar în ziua votului din Camera Deputaților privind Legea pensiilor 10.000 vor protesta în Capitală.
Hossu a declarat că va avea loc o grevă de avertisment la nivel național la începutul lunii mai, urmată de o grevă generală în a doua jumătate a lunii mai privind nemulțumirile legate de Legea salarizării unice.