Boc: Guvernul necesită 3 miliarde euro pentru pensii sau 5 miliarde euro dacă se schimbă legea



Guvernul are nevoie anul viitor de peste trei miliarde euro pentru susținerea sistemului public de pensii, în condițiile Legii actuale a pensiilor, sau de cinci miliarde euro în cazul unei alte variante a acestei legi, cu o creștere suplimentară a deficitului, a afirmat, ieri, premierul Emil Boc.
„În 2011, în forma adoptată de dumneavoastră, ne mai trebuie peste trei miliarde de euro ca să susținem pensiile în vederea plății lor, așa cum sunt în legea actuală. Dacă s-ar opta pentru o altă variantă, ar fi nevoie în 2011 de cinci miliarde de euro, de o creștere suplimentară a deficitului. Credeți că acești bani îi luăm ușor de undeva? Ei trebuie luați de la dezvoltare sau împrumutați. Întrebarea se ridică: te mai împrumută cineva pentru consum ? Vă asigur că nu”, a afirmat, în Parlament, șeful Guvernului.
Premierul a menționat importanța acordului cu FMI, afirmând din nou că fără împrumutul acordat de instituția financiară cursul valutar ar fi urcat la 6 lei pentru un euro.
El s-a referit și la creșterea vârstei de pensionare, arătând că aceasta va fi derulată până în 2015 pe baza legislației aflată deja în vigoare, urmând să ajungă în acel an la 65 ani pentru bărbați și 60 ani pentru femei, în timp ce egalizarea vârstei de pensionare se va produce în anul 2030.
Premierul a ținut totodată să-i mulțumească fostului ministru al Muncii Mihai Șeitan pentru modul în care a lucrat la proiectul legii sistemului unitar de pensii, în calitate de consilier guvernamental și, ulterior, ca ministru.
La Camera Deputaților se desfășoară, în prezența premierului Emil Boc, dezbaterea politică solicitată de grupul PNL privind situația prezentă și evoluția socio-economică a României.