Boc constată „războiul cu stihiile” naturii și le spune autorităților să nu viseze la concedii



Boc constată "războiul cu stihiile" naturii și le spune autorităților să nu viseze la concedii
Boc constată "războiul cu stihiile" naturii și le spune autorităților să nu viseze la concedii

Premierul Emil Boc a declarat, duminică, că autoritățile sunt în plin război „cu inundațiile, cu stihiile naturii”, cerând calm, responsabilitate, pragmatism și le-a transmis oficialităților locale să nu aibă „vise” de concediu, vacanțe sau weekenduri.
Boc a făcut apel la calm în relațiile cu oamenii, menționând că a văzut oameni care și-au pierdut tot ce au agonisit într-o viață și a dat exemplul unui bătrân de 83 de ani, din comuna Zamostea, căruia i-a fost grav avariată casa, cu o vechime de aproximativ 200 de ani, moștenită din generație în generație.
Premierului i se pare firesc ca oamenii să fie nemulțumiți, autoritățile trebuind să facă apel la calm și înțelegere, pentru că oamenii se uită la autorități ca la un „colac de salvare”.
„Nici unul dintre noi să nu aibă vise de concediu, vacanțe sau weekenduri”, a spus Boc arătând că angajații de la stat sunt în slujba statului mai ales în situații de urgență, „dacă nu, să mergem în privat”.
El a spus că modul de lucru al lui Gheorghe Flutur, în Suceava, trebuie generalizat în toată țara, susținând că „acum este perioada când se vor vedea care oameni sunt povestitori și care oameni sunt capabili să ia o decizie și să o implementeze”.
Boc a reafirmat că de luni va analiza planurile de investiție ale tuturor ministerelor și se vor identifica sumele de bani ce vor fi disponibilizate, subliniind că prioritatea Guvernului este ca la iarnă persoanele afectate de inundații să aibă un acoperiș deasupra capului.
„Suntem în plin război cu inundațiile, cu stihiile naturii”, a spus Boc făcând referire la prognoza meteo de săptămâna viitoare, previziune care nu este încurajatoare.
El a mai spus că trebuie ca autoritățile să evalueze cu exigență toate distrugerile, pagubele, astfel ca, în două-trei săptămâni, să fie finalizată evaluare care să fie ulterior trimisă UE, pentru alocarea de bani din fondul european de solidaritate.