Un tânăr din Pașcani, Bogdan Melinte, a declarat, joi, pentru cotidianul 7est, că a fost bătut pe 5 ianuarie de atacantul Politehnicii Iași, Ionuț Bâlbă, și de un prieten al acestuia, transmite corespondentul MEDIAFAX. „Luni seară m-am întors acasă de la un prieten. În scara blocului era Ionuț Bâlbă, Andreea și Bogdan Moisii. Când am ajuns în dreptul lor, am întins mâna să îl salut pe fotbalist, după care mi-am continuat drumul. Am auzit câteva ironii din partea lor și m-am uitat în urmă. Acest lucru l-a deranjat pe Ionuț. A urmat un schimb de replici. Cei doi au venit după mine. Am bătut în ușile vecinilor, dar nu a deschis nimeni. Bâlbă și prietenul lui m-au ajuns la ultimul etaj, acesta din urmă lovindu-mă în zona nasului. Am început să țip, tatăl meu fiind unul dintre cei care au ieșit din casă. În fața ușii apartamentului meu a avut loc o bătaie unde s-au schimbat pumni și picioare, până când a venit poliția. Cei doi se aflau în stare de ebrietate”, a declarat Bogdan Melinte.
Bâlbă nu-și aduce aminte nimic, Poliția l-a amendat Tiberiu Dogaru, adjunctul comandantului Poliției Pașcani, a declarat că toți cei care au luat parte la incident au fost amendați cu câte 200 de lei: „Prin serviciul 112 a ajuns la fața locului un echipaj de poliție. Scandalagii au fost aduși la sediu, iar după ce li s-au luat declarații au fost sancționați cu câte 200 lei pentru tulburarea liniștii și ordinii publice”.
Jucătorul Politehnicii Iași, Ionuț Bâlbă a negat incidentul. „Nu-mi amintesc unde eram luni. Nu știu dacă eram în Pașcani. Nu este adevărat. Nu am bătut pe nimeni, sunt niște invenții”, a spus Bâlbă.
Lista lui Bâlbă Ionuț Bâlbă nu se află la prima infracțiune, în urma căreia să fie sancționat de către polițiști. Astfel, la 13 februarie 2007, jucătorul a fost prins băut la volan și s-a ales cu permisul suspendat pentru trei luni. La data de 5 martie 2007, fotbalistul a fost prins din nou conducând mașina unui coleg, deși avea permisul suspendat.
În noaptea de 1 aprilie 2008, mașina lui Ionuț Bâlbă a fost urmărită în trafic de polițiștii de la brigada rutieră, pentru că rula cu viteză foarte mare. Polițiștii l-au urmărit prin centrul orașului și au găsit mașina oprită într-un stâlp, iar șoferul nu se mai afla la fața locului. Cercetările efectuate ulterior au demonstrat că la volanul mașinii se afla Ionuț Bâlbă și nu un prieten al acestuia, așa cum susținea fotbalistul.
Ultimul incident în care a fost implicat atacantul Politehnicii Iași s-a petrecut la în noaptea de 9 octombrie 2008, la ora 1.15, când a fost prins că a condus sub influența băuturilor alcoolice, în urma unui control de rutină al Poliției Rutiere Iași. Jucătorul mirosea a alcool și a refuzat să se supună alcooltestului. Prin urmare, Bâlbă a fost însoțit de către agenții de poliție la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Sf. Ioan, unde i-au fost recoltate probe biologice. Atacantul Politehnicii Iași avea o alcoolemie de 1.1 la mie, drept pentru care i s-a întocmit dosar penal.






