Bădescu: Cu Dinamo nu trebuie să așteptăm greșelile adversarilor, trebuie să lovim primii



Jucătorul echipei Ceahlăul, Ionuț Bădescu, a declarat, luni, că în meciul cu Dinamo, din etapa a XX-a a Ligii I, formația nemțeană nu trebuie să se mulțumească să aștepte greșelile adversarului, ci să încerce să „lovească” prima, transmite corespondentul MEDIAFAX.
„Numai de noi depinde. Dacă respectăm și în timpul meciului indicațiile domnului Hizo din timpul antrenamentelor, n-avem cum să nu ne facem treaba bine. Nu trebuie să stăm să așteptăm greșelile adversarilor. Trebuie să lovim noi primii”, a spus Bădescu.
Ionuț Bădescu speră să repete cu Ceahlăul performanța relizată în urmă cu două sezoane cu Oțelul, când formația gălățeană, care lupta pentru evitarea retrogradării, a învins Dinamo chiar pe stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare, cu scorul de 3-0. „Eram la retrogradare, când șefii de la Oțelul dăduseră afară nu mai puțin de 18 fotbaliști, la finalul turului. Iar odată cu venirea domnului Grigoraș, s-au adus alți 18 jucători. Nici nu ne cunoșteam între noi în perioada pregătitoare. Iar de la retrogradare, cum eram, cu noul efectiv am obținut șapte victorii consecutive în campionat. Și nu oricum, ci la două sau chiar trei goluri diferență. Cu Dinamo eram conștienți că vom avea un adversar de mare calibru în față. Puțini dintre noi visam la un succes, însă crezând că putem să învingem pe Dinamo chiar la ea acasă am realizat totul”, și-a amintit Bădescu.
Deși spune că, indiferent de adversar, jucătorii Ceahlăului vor trebui să dea tot ce au mai bun pentru a nu face pași greșiți, în special pe teren propriu, Ionuț Bădescu a admis că meciul din etapa a XXI-a cu Farul Constanța, formația la care a petrecut cea mai mare parte a carierei, va fi pentru el unul cu o încărcătură deosebită. „Și acum am foarte mulți prieteni din perioada în care jucam pentru Farul. M-am stabilit de mult timp în Constanța și este normal să fie un meci special pentru mine cel cu Farul. Cu certitudine, mă va ambiționa și mai mult”, a punctat Bădescu.