Președintele CA al FC Steaua, Valeriu Argăseală, a declarat, duminică, la Sport.ro, că echipa CFR Cluj a fost avantajată de arbitraj în meciul cu Universitatea Craiova, scor 4-1, din etapa a XX-a a Ligii I, cerându-le oficialilor clujeni să nu se mai plângă de acest aspect.
„CFR Cluj a fost avantajată de arbitraj în meciul cu Craiova, așa că să nu se mai plângă. Să spui că arbitrul s-a străduit să nu-i avantajeze…gura păcătosului adevăr grăiește. Cu cât vorbește mai mult Iuliu Mureșan, se descoperă. Vorbea de butoane, poate a început domnul Mureșan să se joace cu butoanele. La vorbe sunt campioni mondiali. Dacă nu vedeam jocul, chiar mă speriam când auzeam scorul, dar așa, am văzut meciul, nu ne speriem. Vrem să jucăm în LC direct de pe locul 1”, a spus Argăseală.
Oficialul stelist a răspuns suspiciunilor venite din partea conducătorilor de la CFR Cluj. „Încep să mă îndoiesc de calitățile de conducător ale domnului Mureșan. Când tace, e foarte bun, când vorbește, e foarte confuz. Că a fost o geantă, că erau bani, că nu erau bani. E total inconsecvent, acum ceva timp spunea că nu atacă. E pentru prima oară când aud că jucătorii unei echipe au prieteni în echipa adversă și se interesează pe ce prime joacă. S-ar putea să fie interesați să afle pe ce prime joacă unii cu un anumit interes”, a spus el, după ce oficialii clujeni au acuzat faptul că la meciul cu Craiova în tribună a fost o geantă cu bani promisă craiovenilor de la contracandidați. „Steaua n-are nicio legătură cu această geantă, poșetă, că nici ei nu știu prea bine, Steaua nu se ocupă cu așa ceva, nu au nicio șansă să se lege de noi. Dacă știau ceva, de ce n-au luat măsuri? Și Marius Lăcătuș, și eu, le transmitem să nu se mai lege de persoanele de la Steaua. Au intrat în vrie și vorbesc vrute și nevrute. Asta cu geanta e o bombă pe care o pregătesc ei prin subsolurile stadionului”, a comentat oficialul stelist, negând ferm că antrenorul Stelei va fi schimbat în cazul în care va pierde derbiul cu CFR Cluj.
Valeriu Argăseală a menționat că probabil Iuliu Mureșan este în continuare stelist, așa cum spunea că era în copilărie, deoarece „nevasta, mersul pe bicicletă și echipa nu se schimbă”. El a anunțat că își va lăsa din nou mustață în cazul în care Steaua va cuceri titlul și că managerul sportiv Adrian Ilie este un foarte bun interpret de muzică ușoară.
Din lotul pentru meciul cu Poli Iași nu fac parte portarul Cosmin Vâtcă, fundașii Petre Marin și Ionuț Rada, precum și atacantul francez Habib Habibou, încă nerefăcut complet, informează site-ul oficial al FC Steaua. Jucătorii steliști sunt cazați în Iași la hotelul Concordia.