Anchetatorii americani încearcă să identifice doi suspecți în atacurile din Boston



Anchetatorii însărcinați cu investigarea dublului atentat de la Boston încearcă să-i identifice pe doi bărbați observați că vorbeau în apropierea liniei de sosire a maratonului, relatează joi New York Post, care a publicat trei fotografii cu aceștia, citat de AFP.
Fotografiile celor doi bărbați au fost distribuite forțelor de ordine, pentru a fi identificați, potrivit New York Post.
Primul bărbat are un rucsac negru, o șapcă de culoare albă și ochelari de soare, în timp ce al doilea este îmbrăcat într-un tricou albastru.
„Nu există nicio probă directă privind legătura (cu dublul atentat), dar autoritățile vor să-i identifice”, precizează cotidianul.
Miercuri, o sursă judiciară a anunțat pentru AFP că anchetatorii dețineau fotografii cu „o persoană despre care credem că este un suspect”.
„Încercăm să aflăm cine este. Această persoană nu se află în arest și noi încă nu am identificat-o cu exactitate”, a adăugat sursa.
Între timp, presa americană a menționat un al doilea suspect.
Potrivit Boston Globe, o cameră de supraveghere instalată la un magazin și imaginile luate de un post de televiziune local le-au permis anchetatorilor să aibă o „vedere clară a zonei” din apropierea liniei de sosire a maratonului.
Până în prezent, anchetatorii nu au arestat nicio persoană.
„În pofida unor informații care susțin contrariul, nu s-au efectuat arestări”, a anunțat miercuri poliția din Boston.
FBI, care nu a mai organizat miercuri conferința de presă anunțată, a dezmințit, de asemenea, că ar fi fost efectuate arestări, subliniind presei necesitatea de a fi prudentă pe motiv că în mod neintenționat ar putea transmite „informații inexacte”.
La două zile după producerea celui mai grav atentat comis în Statele Unite de la 11 septembrie, anchetatorii nu au încă nici un motiv sau revendicare și nu au avansat nici o ipoteză.
Cele două bombe au explodat la un interval de 12 secunde, la o sută de metri distanță una de cealaltă, în apropiere de linia de sosire a celebrului maraton la care aproximativ 23.000 de persoane au alergat în acest an.
Trei persoane au fost ucise, iar alte aproximativ 180 au fost rănite. Aproximativ zece persoane au suferit amputări din cauza rănilor grave provocate de cuielor, așchiilor de metal și bilelor de oțel atașate bombelor artizanale fabricate în oale sub presiune.
Președintele Barack Obama și soția sa Michelle vor participa joi în Catedrala de la Boston la o ceremonie ecumenică organizată în onoarea victimelor.