Accident la un pas de tragedie după ce un copil a intrat cu bicicleta în fața unei mașini



Copilul a traverstat drumul neregulamentar, pe bicicletă
Copilul a traverstat drumul neregulamentar, pe bicicletă

Cele mai dramatice accidente rutiere sunt fără îndoială cele în care cad victime copii. Din păcate, în acest an sunt mai multe cazuri de astfel de accidente care s-au terminat tragic, cu decesul unor copii.
Un ultim accident în care a căzut victimă un copil în vârstă de 7 ani s-a petrecut luni după-amiază, pe raza satului Măneuți.
În jurul orei 17.00, o femeie în vârstă de 31 de ani, din Rădăuți, care conducea un VW Golf, pe DJ 178F, pe direcția de la Frătăuții Vechi către municipiul Rădăuți, nu a putut evita impactul cu un copil în vârstă de 7 ani, care, rezultă din ancheta poliției, a traversat neregulamentar drumul public pe bicicletă, prin fața mașinii.
Copilul a fost acroșat cu partea din față a autoturismului și a căzut în șanțul de lângă trotuar. De aici a fost preluat de o ambulanță și transportat la Spitalul municipal Rădăuți, unde a primit diagnosticul „excoriații faciale – rănit ușor”.
Copilul a fost transportat preventiv și la Spitalul Județean Suceava, pentru investigații suplimentare care să elimine orice risc de leziuni mai profunde la cap.
Șoferița implicată în accident a fost verificată cu etilotestul, nefiind băută.
Aceste accidente arată cât de importantă ar fi educația rutieră în școli, unde nu se face însă decât sporadic, dar mai ales în familie.



Recomandări

Un biciclist beat a scăpat cu leziuni ușoare și cu o amendă de 2000 de lei, după ce a ieșit în fața unei mașini

Un biciclist beat a scăpat cu leziuni ușoare și cu o amendă de 2000 de lei, după ce a ieșit în fața unei mașini
Un biciclist beat a scăpat cu leziuni ușoare și cu o amendă de 2000 de lei, după ce a ieșit în fața unei mașini

Tată în stare gravă, după ce mașina în care se afla alături de copilul de 3 ani a fost aruncată pe sens opus de un șofer neatent