luni, 13 iun 2022 - Anul XXVII, nr. 136 (8053)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,949 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta5,0469 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Shopping City Suceava
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   1 imagine |   ø fişiere video

Aproape 200 de premii, mențiuni, premii speciale, medalii, distincții, obținute de elevii sucevenei la etapele naționale ale olimpiadelor școlare

Luni, 13 Iunie 2022 (15:37:18)de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

 

196 de premii (I, II, III), mențiuni, premii speciale, medalii și diplome de onoare, distincții pentru sporturile de echipă au fost obținute de elevii suceveni la etapele naționale ale olimpiadelor școlare, în acest an școlar, însă mai sunt competiții care încă nu s-au încheiat și de la care se așteaptă și alte rezultate remarcabile. Palmaresul de până acum pentru elevii suceveni arată astfel: 21 de premii I, 24 de premii II, 24 de premii III, 49 de mențiuni, 20 de premii speciale, 23 de medalii și diplome de onoare, 35 de distincții pentru sporturile de echipă.

Inspectorul școlar general adjunct, prof. Petru Crăciun, a declarat luni, 13 iunie, într-o conferință de presă, că rezultatele obținute de elevii din județul Suceava la etapele naționale ale olimpiadelor școlare din acest an, până la această dată din calendar, le depășesc pe cele din anii anteriori. „Ne bucurăm mult de aceste rezultate și îi felicităm pe toți elevii care au obținut premii și mențiuni la competiții naționale și internaționale. Noi, însă, nu trebuie să urmărim neapărat performanța, noi trebuie să urmărim progresul fiecărui elev la clasă.  Îmi doresc să avem mijloace moderne de predare la clasă, inovatoare, table inteligente în școli, profesori dedicați care să folosească metode moderne de predare centrate pe elev. Repet, nu este atât de importantă performanța, cât progresul elevilor”, a explicat prof. Petru Crăciun.

Statistica rezultatelor obținute de elevii din județul Suceava la etapele naționale ale olimpiadelor școlare:

Premiul I

Premiul II

Premiul III

Mențiuni

Premii speciale

Medalii și diplome de onoare

Distincții pentru sporturile de echipă

Total

21

24

24

49

20

23

35

196

 

Premiul I

 

Nr.

crt.

Disciplina

Premiul obținut

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Profesor(i) îndrumător(i)

1.       

Limba rusă modernă

Premiul I

Sorocan Elena

a IX-a

Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava

-

2.       

Psihologie generală

Premiul I

Clipa Teodora

a X-a

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Anuței Gabriela

3.       

Istorie

 

Premiul I

Buculei Teodora Simina

a XII-a

Colegiul Național ”Nicu Gane” Fălticeni

Vasiliu Anișor

4.       

Olimpiada de Interpretare

Saxofon

Premiul I

Boloca Tudor Gabriel

a XII-a

Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava

Constantin Bogdan

Prof. corepetitor Ciubotaru Ionuț- Tiberiu

5.       

Olimpiada de Arte vizuale

Premiul I

Varvaroi G. Teodora - Iuliana

a XI-a

Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava

Popa Larisa Georgiana

6.       

Olimpiada de Arte vizuale

Premiul I

Găleanu A.L. Ștefan

a XII-a

Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava

Baban Călin - Gabriel

7.       

Olimpiada de Arte vizuale

Premiul I

Palaghiea F. Cătălina - Ionela

a XII-a

Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava

Schipor – Baban Raluca

8.       

Ucraineană

Premiul I

Șoiman Ana

a X-a

Colegiul NaționalPetru Rareș” Suceava

Martineac Delia

9.       

Ucraineană

Premiul I

Patraucean Ioan

a XI-a

Seminarul Liceal Ortodox ”Mitropolitul Dosoftei” Suceava

Mihoc Lucia

10.   

Ucraineană

Premiul I

Schipor Maria Larisa

a XII-a

Colegiul Tehnic ”Lațcu Vodă” Siret

Crainiciuc Antoneta

11.   

Religie – cultul ortodox

Premiul I

Bruja Maria

a VI-a

Școala Gimnazială

„Bogdan Vodă” Câmpulung Moldovenesc

Daniela-Elena Gafiuc-Lehaci

12.

Religie – cultul ortodox

Premiul I

Acasandrei  Maria

a VII-a

Școala Gimnazială Nr. 4 Suceava

Irina Buta

13

Olimpiada de Tehnologii - Fabricarea produselor din lemn

Premiul I

Coroamă V. Dumitru

a XII-a

Liceul Tehnologic ”Ion Nistor” Vicovu de Sus

Schmegner Marieta

14

Limba și literatura polonă maternă

Premiul I

Iedenac Eliza-Maria

a VII-a

Şcoala Gimnazială ”Henryk Sienkiewicz” Solonețu Nou

Ostrovschi Chahula Maria

15

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul I

Curuţ   Darius

 

a VIII-a

Școala Gimnazială "Krystyna Bochenek" Poiana Micului

Biala Teresa

16

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul I

Revai David

a IX-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

17

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul I

Longher

Karolina-Janina

a X-a

Colegiul Național "Mihai Eminescu" Suceava

Biala Teresa

18

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

 

Premiul I

Beleș Caterina

a XI-a

Colegiul „Alexandru cel Bun”

Gura Humorului

Galecka Hanna

19.

Olimpiada Națională a Sportului Școlar, Handbal băieți liceu Educație fizică și sport

Premiul I

Echipa de handbal

a XI-a și a XII-a

Liceul cu Program Sportiv Suceava

Dugan Iulian

20.

Olimpiada Națională a Sportului Școlar, Volei băieți liceu, Educație fizică și sport

Premiul I

Echipa de volei

a XI-a și a XII-a

Colegiul Național ”Nicu Gane” Fălticeni

Bădărău Bogdan

21.

Olimpiada Națională a Sportului Școlar, Handbal băieți gimnaziu, Educație fizică și sport

Premiul I

Echipa de handbal

a VII-a și a  VIII-a

Școala Gimnazială ”Ion Creangă” Suceava

Jijie Alexandrina, Ceobanu Daniel

 

 

Premiul II

 

Nr.

crt.

Disciplina

Premiul obținut

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Profesor(i) îndrumător(i)

1

 

Limba engleză

Premiul II

Har Octavian Răzvan

a XII-a

Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți

Muntean Ana-Maria

 

2

Limba franceză

Premiul II

Beleca Alexia Maria

a X-a

Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Ciurari Laurica

Lucaci Cristina

3

Teoria și practica instruirii și evaluării

Premiul II

Florescu Mara Gabriela

a X-a

Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava

Anuței Gabriela

4

Biologie

Premiul II

 

Ionescu M. Marian Nicolay

a IX-a

Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava

Carmen Constantineanu

5

Olimpiada de Interpretare

Pian

Premiul II

Hrițcu Maria Cristina

a XI-a

Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava

Răducanu Corina Alexandra

6

Olimpiada de Arte vizuale

Premiul II

Strugaru M. Ioana Maria

a XI-a

Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava

Schipor – Baban Raluca

7

Ucraineană

Premiul II

Grigoriciuc Cezarina Iuliana

a V-a

Școala Gimnazială Negostina - Bălcăuți

Dascaliuc Lidia

8

Ucraineană

Premiul II

Bilivorschi Lorena Iasmina

a VIII-a

Școala Gimnazială Bălcăuți

Știubianu Anca

9

Ucraineană

Premiul II

Gherman Ioan

a X-a

Seminarul Liceal Ortodox ”Mitropolitul Dosoftei” Suceava

Mihoc Lucia

10

Ucraineană

Premiul II

Percic Ilie

a XII-a

Seminarul Liceal Ortodox ”Mitropolitul Dosoftei” Suceava

Mihoc Lucia

11

Matematică

Premiul II+Medalie de aur

Popa Maria Cristina

a XI-a

Colegiul Naţional "Ştefan cel Mare" Suceava

 

Marchitan Marius

12

Limba germană modernă

Premiul II (Concurs Individual)

 

Roșu Alexandra Maria

a X-a

Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Zaharia Anca

Premiul III (Proiect)

13

TIC

Premiul II

Mihalache Ștefan

a X-a

Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Ștefănescu Daniela Narcisa

14

Religie – cultul ortodox

Premiul II

Molea  Maria

a X-a

Colegiul Național

„Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți

Miriam Leon-Postolache

15

Religie – cultul ortodox

Premiul II

Derevlean Teodora

a IX-a

Colegiul Tehnic Rădăuți

Elisabeta Marici

16

Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească

Premiul II

Morariu Ariana

a VI-a

Școala Gimnazială ”Miron Costin” Suceava

Ancuța Nadia Gulei

 

Pascal Mitu

 

17

Olimpiada de Tehnologii - Construcții, instalații și lucrări publice

Premiul II

Davidel Petru Alexandru

a XI-a

Colegiul ”Vasile Lovinescu” Fălticeni

Ungureanu Dumitru Dănuț, Maftei Vasile

18

Olimpiada de Tehnologii - Industrie alimentară

Premiul II

Ilesoi Viorica Trandafira Georgiana

a XI-a

Colegiul ”Andronic Motrescu” Rădăuți

Schipor Nicoleta Adriana,

Juravle Maria

19

Olimpiada de Tehnologii - Industrie alimentară

Premiul II

Boroianu Andreea - Alexandra

a XII-a

Colegiul ”Vasile Lovinescu” Fălticeni

Balan Elena, Crețu  Monica-Ana

20

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul II

Cohut Albert

a VII-a

Şcoala Gimnazială ”Henryk Sienkiewicz” Solonețu Nou

Ostrovschi Chahula Maria

21

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul II

Gavliuc Edi-Ionuț

a VIII-a

Şcoala Gimnazială ”Henryk Sienkiewicz” Solonețu Nou

Ostrovschi Chahula Maria

22

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul II

Polacec Bianca

a IX-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

23

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul II

Hofman Maria Monica

a X-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

24

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul II

 

 

Coman

David

a XI-a

Colegiul Național "Mihai Eminescu" Suceava

Biala Teresa

 

Premiul III

 

Nr.

crt.

Disciplina

Premiul obținut

Numele și prenumele elevului

Clasa

Școala de proveniență

Profesor(i) îndrumător(i)

1

Limba franceză

Premiul III

Ciolacu Maria

a VII-a

Școala Gimnazială Nr. 2 Vicovu de Sus

Ciolacu Mihaela Gabriela

2

Limba rusă modernă

Premiul III

Grubi Alexandrina

a X-a

Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni

Nazarov Valentina

3

Filosofie

Premiul III

Bîrsan Raluca Mihaela

a XII-a

Colegiul Național ”Petru Rareș” Suceava

Voicu Armand Călin

4

Olimpiada de Interpretare

Fagot

Premiul III

Ștefan Matei

a X-a

Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava

Cirimpei Maricel

Prof. corepetitor Pamparău Iosif

5

Olimpiada de Interpretare

Trompetă

Premiul III

Semian Eduard Marian

a III-a

Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava

Ruscior Cristinel Vasile

Prof. corepetitor Lungu Cristian – Eugen

6

Olimpiada de Arte vizuale

Premiul III

Lazarescul M.C. Emanuel – Florin

a XII-a

Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava

Axinte Loredana

7

Ucraineană

Premiul III

Sauciuc Miruna

a VI-a

Școala Gimnazială Paltinu - Vatra Moldoviței

Bursuc Constantina

8

Ucraineană

Premiul III

Caleniuc Tatiana

a VII-a

Școala Gimnazială Bălcăuți

Știubianu Anca

9

Ucraineană

Premiul III

Corniciuc Radu

a X-a

Colegiul Tehnic ”Lațcu Vodă” Siret

Crainiciuc Antoneta

10

Ucraineană

Premiul III

Mandiuc Jessica Melisa

a XI-a

Colegiul Tehnic ”Lațcu Vodă” Siret

Crainiciuc Antoneta

11

Chimie

Premiul III

Ciocan V. Cătălin Cristian

a XI-a

Colegiul Național "Petru Rareş"

Capbun Dana

12

Geografie

Premiul III

Pinticaru V. Andreea

a XI-a

Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni

 

dr. Porof Marcel

13

Informatică

Premiul III,

Medalie de aur

Hurjui Alexandru

a XII-a

Colegiul Național "Ștefan cel Mare" Suceava

Marcu Ovidiu Marian

14

Limba germană modernă

Premiul III (Concurs Individual)

 

Lupeș Andrei

a XI-a

Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Zaharia Anca

Premiul I (Proiect)

15

Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească

Premiul III

Apetre Denisa Georgiana

a IX-a

Colegiul Național ”Petru Rareș” Suceava

Boteanu Ileana

 

 

16

Limba neogreacă

Premiul III

Pislari  S. Alesia Maria

a IX-a

Colegiul Național ”Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți

-

17

Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească

Premiul III

Prigoreanu D. Nicolae

a V-a

Școala Gimnazială nr. 4

Paula Năstase

Irina Buta

 

 

18

Olimpiada de Tehnologii - Turism și alimentație

Premiul III

Rusu I. Vadim

a XI-a

Colegiul Economic ”Dimitrie Cantemir” Suceava

Trufin Eugenia, Panaite Liliana, Vranciu Livia Elena,

Sfichi Florentina Elena,

Amariei Monica

19

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul III

Jucan Adnana-Alexandra

a VII-a

Şcoala Gimnazială ”Henryk Sienkiewicz” Solonețu Nou

Ostrovschi Chahula Maria

20

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul III

Rujiţchi  Letisia Rafaela

a VIII-a

Școala Gimnazială "Krystyna Bochenek" Poiana Micului

Biala Teresa

21

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul III

Coman Carolina

a IX-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

22

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul III

Balac David

a X-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

23

Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

Premiul III

 

 

 

 

Stroca Gabriela

a XI-a

Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului

Galecka Hanna

24

Olimpiada Națională a Sportului Școlar, Oină fete gimnaziu, Educație fizică și sport

Premiul III

 

Echipa de oină

a VIII-a

Școala Gimnazială Bucșoaia

Bejenar Elena Mariana

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Aproape 200 de premii, mențiuni, premii speciale, medalii, distincții, obținute de elevii sucevenei la etapele naționale ale olimpiadelor școlare.
 Vizualizări articol: 756 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aproape 200 de premii, mențiuni, premii speciale, medalii, distincții, obținute de elevii sucevenei la etapele naționale ale olimpiadelor școlare0.05

Facos Suceava
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Alte titluri din Ultima ora local

Ştiri video

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei