Prefectura Suceava a transmis că în zona Suceava – Botoșani vor fi montate 18 lansatoare de rachete antigrindină. Aceasta după ce în ședința de Guvern de vineri, 25 martie 2022, au fost aprobate obiectivele celei de-a XXII-a etape anuale a Programului de realizare a Sistemului național antigrindină și de creștere a precipitațiilor pe perioada 2010-2024, precum și fondurile necesare pentru îndeplinirea lor.
Conducerea Prefecturii Suceava a arătat că în urma demersurilor inițiate de această instituție și Direcția pentru Agricultură Județeană Suceava, în cadrul Centrului Zonal de Coordonare Moldova vor fi realizate studii, proiecte tehnice, lucrări și achiziții de echipamente și dotări pentru înființarea grupului de combatere a căderilor de grindină Suceava-Botoșani, cu 18 puncte de lansare.
Prefectura Suceava a arătat că această investiție va conduce la diminuarea vulnerabilității producției agricole și a comunităților rurale față de fenomenele meteorologice periculoase, fiind o măsură de susținere a producției de alimente și de reducere a vulnerabilităților agriculturii meteo-dependente.
18 lansatoare de rachete antigrindină vor fi montate în zona Suceava – Botoșani
