joi, 11 iun 2009 - Anul XIV, nr. 134 (4120)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Unirea Urziceni, campioana României!!!

Formaţia Unirea Urziceni a câştigat titlul de campioană a României, pentru prima oară în istorie, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Steaua Bucureşti, contând pentru ultima etapă a Ligii I, transmite trimisul MEDIAFAX.
Echipa Steaua a deschis scorul în minutul 46, prin Bogdan Stancu, care a şutat sec de la 7 metri, după ce a primit o centrare de la Andrei Ionescu, şi a reuşit să-l învingă pe portarul formaţiei Unirea Urziceni, Arlauskis.
Câteva minute mai târziu, în minutul 54, Unirea Urziceni reuşeşte să egaleze, scor 1-1. Pasă Mehmetovici în adâncime, Paul Rusescu a preluat pe piept de la 18 metri şi a şutat din întoarcere, din prima, de la 15 metri, trimiţând mingea în colţul scurt al porţii apărate de Zapata.
La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, dintre care 350 susţinători ai formaţiei Steaua. Formaţia bucureşteană a fost susţinută în tribune şi de fostul antrenor al steliştilor, Walter Zenga şi foştii jucători stelişti Adrian Neaga, Nicolae Dică şi Mirel Rădoi. Pe stadionul din Urziceni a fost prezent şi Florin Cernat.
Suporterii echipei Steaua au afişat un banner cu mesajul "Unirea Campioană" şi au scandat "Ole, ole, ole, ola, aplaudaţi campioana".
Fanii bucureşteni au afişat alte bannere: "Tot ce iubeam, pentru ce veneam pe stadion de când mă ştiu, a dispărut... şi poate doar din inerţie, mai vreau acum aici să fiu" şi "Varză de Bruxelles". Pe parcursul partidei, finanţatorul Gigi Becali, prezent la Urziceni, a fost contestat de fani, la fel preşedintele CA al FC Steaua, Valeiu Argăseală, şi jucătorul Florin Lovin.
Fanii Urziceniului au avut un banner cu mesajul: "Pentru voi "totul" este prea puţin, pentru noi sunteţi eroi".
Înainte de începerea partidei, la Urziceni, unde biletele pentru acest meci s-au distribuit gratuit, un tichet era vândut de speculanţi în schimbul sumei de 100 de lei.
La golul de 1-0 al Stelei, galeria formaţiei bucureştene nu s-a bucurat, în schimb s-a bucurat în momentul în care Urziceniul a reuşit să egaleze câteva minute mai târziu.
În minutul 53, când s-a anunţat că la Piteşti conduce FC Argeş în faţa formaţiei Dinamo, managerul general al Unirii Urziceni, Mihai Stoica, a sărit de pe bancă şi i-a spus crainicului: "Ţi-am spus tot timpul să nu anunţi nimic".
În momentul în care s-a anunţat că FC Braşov a marcat în meciul cu FC Timişoara, Mihai Stoica a început să plângă.
După încheierea meciului, imnul Ligii Campionilor s-a auzit la staţia de amplificare.
Unirea Urziceni va evolua, în sezonul viitor, direct în grupele Ligii Campionilor.

Rezultatele complete înregistrate în partidele disputate, miercuri, în ultima etapă, a XXXIV-a, a Ligii I:

FC Argeş - Dinamo 5-2
Au marcat: Cazan \'13, Ad. Iordache \'45+6, Dulcea \'52, \'58, Doman \'89 / Zicu \'30, Cl. Niculescu \'90+3

Clasamentul final al Ligii I

1. Unirea Urziceni 34 21 7 6 51-20 70 (19)
2. Dinamo Bucureşti 34 20 5 9 56-30 65 (14)
3. FC Timişoara* 34 20 7 7 58-38 61 (16)
4. CFR Cluj 34 16 11 7 44-26 59 (8)
5. SC Vaslui 34 17 6 11 44-37 57 (6)
6. Steaua Bucureşti 34 14 14 6 44-27 56 (5)
7. Universitatea Craiova 34 15 11 8 44-25 56 (5)
8. Rapid Bucureşti 34 16 7 11 44-34 55 (4)
9. FC Braşov 34 14 13 7 35-25 55 (4)
10. FC Argeş 34 12 8 14 41-47 44 (-7)
11. Pandurii Târgu Jiu 34 11 10 13 27-36 43 (-8)
12. Oţelul Galaţi 34 11 7 16 37-48 40 (-11)
13. Gloria Bistriţa 34 11 5 18 32-44 38 (-13)
14. Politehnica Iaşi 34 10 7 17 32-47 37 (-14)
15. Gaz Metan Mediaş 34 10 6 18 36-51 36 (-15)
16. Farul Constanţa 34 8 6 20 27-56 30 (-21)
17. CS Otopeni 34 5 7 22 32-54 22 (-29)
18. Gloria Buzău 34 4 5 25 23-62 17 (-34)

* FC Timişoara a fost penalizată cu 6 puncte de FIFA, decizia în cazul său urmând să fie anunţată, joi, de către Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Unirea Urziceni, campioana României!!!.
 Vizualizări articol: 636 |