luni, 25 aug 2008 - Anul XIII, nr. 199 (3880)

Fotbal

Etapa a cincea din Liga I, cu scandal

Poli Iaşi a pierdut la „masa verde” meciul cu Farul

Antrenorul Ionuţ Popa a declarat, sâmbătă, că, în opinia sa, este vorba despre "o trădare", "o lucrătură" după ce partida Poli Iaşi - Farul Constanţa, din cadrul etapei a V-a a Ligii I, nu s-a disputat din cauza instalaţiei de nocturnă a stadionului "Emil Alexandrescu", care nu a funcţionat.

"Ce pot să mai spun acum? Sunt supărat. Nu mi s-a întâmplat niciodată aşa ceva. La meciul cu Steaua s-a mai întâmplat o dată acest lucru şi nu ştiu de ce nu s-au luat măsuri. Eu cred că este trădare. Este o lucrătură. De când sunt eu la Iaşi, aici este o duşmănie politică. Dacă vreţi să vă spun, înainte de alegeri, au fost unii care mi-au transmis că îmi dau mulţi bani dacă mă întorc împotriva primarului", a spus Popa.

Tehnicianul grupării ieşene a menţionat că nu mai doreşte pe nimeni în jurul echipei şi doreşte ca tot staful să fie lăsat în pace.

Arbitrul Istavan Kovacs a decis ca partida dintre echipele Poli Iaşi şi Farul Constanţa, din etapa a V-a a Ligii I, să nu se dispute din cauza problemelor la instalaţia de nocturnă a stadionului "Emil Alexandrescu". Meciul era programat iniţial la ora 20.00, iar arbitrul Kovacs a decis după 32 de minute de aşteptare pe teren ca jucătorii să intre la vestiare şi a fluierat sfârşitul jocului.

Partida Poli - Farul s-ar putea rejuca

Partida din etapa a V-a a Ligii I, Poli Iaşi - Farul Constanţa, care nu s-a mai disputat din cauza nefuncţionării instalaţiei de nocturnă a stadionului "Emil Alexandrescu", s-ar putea rejuca, au declarat surse din cadrul Ligii Profesioniste de Fotbal.

"Este penibil. Noul regulament a apărut ciuntit. Cei care au redactat Regulamentul de Organizare a Activităţii Fotbalistice au uitat să adauge litera d la articolul 44, care prevede clar pentru situaţia de la Iaşi că observatorul partidei trebuia să aştepte 60 de minute", au precizat surse din cadrul Ligii Profesioniste de Fotbal, care au dorit să îşi păstreze anonimatul.

Aceeaşi sursă a precizat că oficialii clubului Politehnica Iaşi pot face contestaţie înainte ca membrii Comisiei de Disciplină să judece cazul. "Cei de la Iaşi trebuie să depună o contestaţie în legătură cu articolul invocat de observator şi să invoce prevederile articolului 83, aliniatul trei".

O altă sursă, de data aceasta din cadrul Federaţiei Române de Fotbal (FRF), a confirmat eroarea de la articolul 44. "Există inadvertenţe în ceea ce priveşte regulamentul, pentru că sunt prevăzute două sancţiuni diferite pentru aceeaşi faptă. Totuşi, confuzia pleacă de la articolul 44, unde nu a fost trecut alineatul d. Se pare că e vorba de o eroare, foarte gravă, a celor care s-au ocupat de redactarea Regulamentului de Organizare a Activităţii Fotbalistice. Ţinând cont de toate acestea, în mod normal partida trebuie rejucată. Indiferent de decizie, va fi un mare scandal din cauza celor două articole. Iaşiul va merge pe articolul 83, iar Farul pe prevederile articolului 44", a precizat oficialul FRF.

Braşovul a remizat la Mediaş

Echipa Gaz Metan Mediaş a remizat, vineri, scor 0-0, cu FC Braşov, în primul meci din etapa a V-a a Ligii I, o întâlnire între două formaţii nou-promovate în prima divizie. La meci au asistat aproximativ 4.500 de spectatori, dintre care circa 100 au venit de la Braşov, pentru a susţine echipa antrenată de Răzvan Lucescu.Arbitrul Sebastian Colţescu a fost huiduit la finalul primei repize de suporterii medieşeni de pe stadionul Municipal, care au considerat că echipa Gaz Metan a fost privată de două lovituri de la 11 metri, la pătrunderile lui Boaru şi Hoban.

Steaua a remizat norocos la Bistriţa

Echipa Steaua Bucureşti a terminat la egalitate, sâmbătă, în deplasare, scor 2-2 (1-1), cu formaţia Gloria Bistriţa, într-un meci din etapa a V-a a Ligii I. Golurile bistriţenilor au fost marcate de Borbely '5 şi Hora '73, în timp ce pentru stelişti a înscris Bogdan Stancu, în minutele '44 şi '90+3.Gloria Bistriţa a deschis scorul prin Borbely în minutul 5, care a scăpat pe partea dreapta şi l-a învins pe Zapata cu un şut la colţul scurt. Steaua a reuşit să egaleze în minutul 44, atunci când Neşu a centrat, Arthuro a prelungit balonul cu capul pe spate şi Bogdan Stancu a împins mingea în poartă de la 3 metri. În minutul 73, Hora a primit un balon în adâncime, l-a depăşit în viteză pe Ghionea şi a înscris cu un şut plasat pe lângă Zapata.În minutele de prelungire, Bogdan Stancu a fost lansat în adâncime şi l-a lobat de la 11 metri pe Albuţ, stabilind scorul final, 2-2.

Craiova a învins Oţelul dintr-o fază fixă

Formaţia Oţelul Galaţi a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), de echipa Universitatea Craiova, într-o partidă din etapa a V-a a Ligii I, suferind astfel prima înfrângere în acest sezon. În minutul 61, Universitatea a deschis scorul în urma unei lovituri de colţ, Găman reluând balonul cu capul din 6 metri, după un corner executat de Gângioveanu. În minutul 2 al partidei, atacantul Michael Baird s-a accidentat în urma unei ciocniri cu portarul Kolev şi fundaşul Jivko Jelev şi a fost înlocuit cinci minute mai târziu, jucătorul australian acuzând dureri la cot. Observatorul Florin Gâtejanu a ajuns la partida de la Craiova, deşi în jurul prânzului a fost implicat într-un accident rutier în apropierea localităţii Balş.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Etapa a cincea din Liga I, cu scandal.
 Vizualizări articol: 521 |