marţi, 10 mai 2011 - Anul XVI, nr. 108 (4706)

Atletism

Cristina Casandra a terminat pe locul şapte cursa de la Doha

După o perioadă de pauză destul de lungă, atleta Clubului Sportiv Municipal Suceava, Cristina Casandra a revenit în circuitul competiţiilor internaţionale la prima etapă a circuitului Diamond League, ce a avut loc la Doha. Sportiva suceveană a alergat în proba sa preferată, 3.000 de metri obstacole, şi a terminat concursul pe locul şapte, cu timpul de 10 minute, 6 secunde şi 45 de sutimi. Acest rezultat este unul destul de bun pentru Cristina Casandra, care revine în circuitul competiţiilor după nouă luni de la naştere şi şase de când a reluat pregătirea, aceasta fiind prima cursă de 3.000 metri obstacole de la revenirea la antrenamente. Începutul cursei nu a fost unul din cele mai bune pentru atleta judeţului Suceava şi asta deoarece temperatura foarte mare i-a dat bătăi de cap, sufocând-o în prima parte, lucru ce nu s-a întâmplat şi cu primele cinci clasate, trei etiopience şi două kenience, sportive ce s-au pregătit înaintea cursei la o altitudine de 4.000 de metri.

„Pentru prima cursă după perioada de pauză pot spune că acest loc şapte este unul bun, având în vedere că înainte de concurs ne-am propus terminarea în primele opt. A fost o cursă foarte bună şi pentru antrenament, deoarece avem nişte repere şi vom şti unde să lucrăm în continuare pentru a progresa. Suntem la începutul perioadei de pregătire şi vom încerca să ajungem în vârf de formă în apropierea concursului de obiectiv pe acest an, Campionatul Mondial, ce are loc abia peste trei luni şi jumătate”, a declarat antrenorul şi soţul Cristinei, Silviu Casandra. În acelaşi concurs, Oxana Juravel, sportivă din Republica Moldova ce se antrenează cu Cristina a fost peacemaker şi a dat un ritm foarte bun concurentelor, conducând cursa primii 1.000 de metri pe care i-a terminat după două minute, 59 de secunde şi 80 de sutimi. În continuarea pregătirii, Cristina Casandra încă nu s-a hotărât care va fi următoarea cursă în care va alerga 3.000 obstacole, ea având două variante şi anume, săptămâna viitoare la un Grand Prix de seniori organizat în România sau pe 26 mai la Roma, colo unde are loc etapa a doua din circuitul Diamond League.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Cristina Casandra a terminat pe locul şapte cursa de la Doha.
 Vizualizări articol: 689 |