Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9754 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6739 lei

Jocurile Olimpice

A treia victorie consecutivă pentru naţionala feminină de handbal

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice de la Beijing, după ce a învins echipa Franţei, cu scorul de 34-26 (17-13), în cel de-al treilea meci din cadrul grupei A.

Debutul partidei a aparţinut paradelor portarilor Huţupan-Dinu şi Nicholas, în timp ce faza ofensivă a României a avut de suferit, Maier şi Lecuşanu ratând două aruncări de la 7 metri. Echilibrul s-a păstrat chiar şi în aceste condiţii (3-3, min. 9), tricolorele preluând conducerea un minut mai târziu, prin Meiroşu. Carmen Amariei a fost faultată dur, la coapsa dreaptă, de masiva Signate, fiind nevoită să părăsească terenul în minutul 12, linia de 9 metri fiind completată cu Neagu, care a marcat imediat după ce a intrat, de două ori consecutiv (8-4). Franţa a revenit rapid însă (8-7, min 16), dar n-a putut face faţă replicii ulterioare a României, care s-a detaşat, din nou, 11-8 (min 21). Amariei a revenit în joc, cu un bandaj la coapsa accidentată.

După 14-10 (min. 25), tricolorele au ieşit zâmbitoare la pauză, păstrând un avantaj liniştitor, 17-13, după o primă repriză în care Ramona Maier (7 goluri) a fost imposibil de oprit de către experimentatul portar Valerie Nicholas.

Diferenţa s-a mărit în repriza secundă

La reluare, apărările au ieşit în prim-plan, niciuna din cele două echipe nereuşind să marcheze în primele patru minute. Handbalistele tricolore au "spart" gheaţa şi în atac, detaşându-se la 20-14 (min. 37), moment în care după o ieşire greşită la intercepţie, Huţupan-Dinu a fost eliminată pentru 2 minute, după un fault la extrema Tervel. Visurile Franţei la victorie au fost spulberate cu un sfert de oră înainte de final, când tabela arăta 24-16, şi chiar dacă au urmat şi minute cu sincope în jocul României, care l-au înfuriat pe antrenorul Tadici, tricolorele au fost cele zâmbitoare la final, după victoria, cu scorul de 34-26.

Deja calificate în sferturi

Naţionala antrenată de Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi este liderul grupei A, cu 6 puncte, neînvinsă, fiind deja calificată în sferturile de finală ale competiţiei, în care se vor afla primele patru clasate din fiecare din cele două grupe. Rezultatele din ultimele două partide, cu Angola (vineri, ora 10.30) şi cu Norvegia (duminică, ora 8.40), vor decide poziţia pe care va încheia reprezentativa noastră.

În partida de debut din grupa A, reprezentativa antrenată de Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi a învins fără probleme echipa Kazahstan, cu scorul de 31-19 (13-10), iar apoi a trecut de naţionala ţării gazdă, China, cu 34-20 (17-11).

În grupa B evoluează echipele Rusiei, Germaniei, Ungariei, Coreea de Sud, Suedia şi Brazilia.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului A treia victorie consecutivă pentru naţionala feminină de handbal.
 Vizualizări articol: 580 |