La Centrul Școlar de Educație Incluzivă ,,Sf. Andrei” Gura Humorului s-a desfășurat, pe parcursul anului școlar 2023-2024, proiectul eTwinning „Rehabilitation with Visual Arts in Special Children”, cu școli speciale din Turcia: Hacı Lütfiye Şireci Özel Eğitim Uygulama Okulu, İsmail Baykut İlkokulu, Dentaş Özel Eğitim Uygulama Okulu, Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu Esenyurt/ İSTANBUL, Abdulkadir Konukoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu Şehitkamil/Gaziantep și cu școala Kėdainių "Spindulio" mokykla, Lithuania. Echipa de proiect de la C.S.E.I. ,,Sf. Andrei” Gura Humorului a fost formată din prof. Tofan Olga Simona, prof. Țebrean Livia-Teodora, prof. Țilică Liliana Ștefania.
Scopul proiectului a fost dezvoltarea personalității și reabilitarea copiilor speciali prin arta vizuală, aceștia având posibilitatea să se exprime liber, să experimenteze diverse situații și emoții, să găsească soluții adecvate la diverse situații întâlnite.
Oferind informații despre scopul proiectului, profesorul Nilay Anak a spus: „Persoanele cu nevoi speciale (autism, tulburări de spectru, retard mintal, sindrom Down) cu vârste cuprinse între 7-18 ani pot fi reabilitate cu arte vizuale (pictură, ceramică, tipărire) pentru a-i ajuta să depășească situația de criză bruscă în cel mai sănătos mod.”
Artele vizuale sunt unul dintre instrumentele importante care sprijină dezvoltarea spirituală și fizică a copilului. Prin urmare, toți indivizii ar trebui să beneficieze de acest domeniu. Când sunt examinate cercetările, se vede că educația artelor vizuale este eficientă în dezvoltarea copiilor cu dizabilități mintale educabile și că acest curs susține dezvoltarea personală a studenților și, de asemenea, îmbunătățește coordonarea mână-ochi. Educația artistică reprezintă acțiunile care includ toate activitățile creative din interiorul și din afara școlii din cadrul sistemului de învățământ general. „Educația prin artă vizuală este un proces care îi va ajuta pe copiii cu dizabilități mintale și fizice sau copiii în curs de dezvoltare normală să-și exprime lumea interioară, să socializeze prin munca în grup și să-și dezvolte abilitățile motorii mai sănătos”, a spus dumnealui.
Prof. Tofan Simona, CSEI „Sf. Andrei”