Domnul profesor NICĂ JANET este unul dintre epigramiștii români cunoscuți și apreciați de către cei care îndrăgesc această specie a poeziei lirice, fiind un neobosit observator și explorator a tot ceea ce se întâmplă în jurul său, nescăpând niciun prilej pentru a-și trimite săgețile înspre cei/cele care intră în bătaia poantelor sale meșteșugite.
A văzut lumina zilei la data de 12 mai 1948 în Ostroveni - Dolj, peste ani devenind dascăl de limba română și de limba franceză în localitatea natală și în orașul Bechet. Până în prezent a scos 20 de cărți de poezii, parodii, haiku-uri, eseuri, proză umoristică, aforisme, critică literară, epigrame și dueluri epigramatice, la diverse edituri din Craiova, Iași, Cluj, București și a publicat în prestigioase reviste ca: ,,Ramuri’’, ,,Luceafărul’’, ,,Contemporanul’’, ,,Convorbiri literare’’, ,,Familia’’, ,,Tibiscus’’ (Serbia-Muntenegru), ,,Dorul’’ (Danemarca), ,, Glasul națiunii’’ (Republica Moldova), ,,Rațiunea’’, ,,Mozaicul’’, ,,Arca lui Noe’’, ,,Dacia literară’’, ,,Monitorul de Vâlcea’’, ,,Cuvântul libertății’’, ,,Mesagerul Olteniei’’, ,,Semne’’, ,,Fereastra’’, ,,Cugetul’’, ,,Mileniu’’, ,,Lumea epigramei’’, ,,Epigrama’’, ,,Literaria’’, ,,Constelații diamantine’’, ,,Scârț’’, ,,Booklook’’, ,,Revista românească’’ (Israel), ,,Limba română’’ (Republica Moldova), ,,Academia bârlădeană’’, ,,Caligraf’’ etc.
Domnul Nică este președintele Cenaclului ,,Comuna Literară Bechet’’ (încă din anul 1975), membru fondator și vicepreședinte al Cenaclului Epigramiștilor Olteni, (din 2008), redactor șef la revista ,,Cugetul’’ (din 2014) secretar general de redacție la revista de cultură universală ,,Constelații diamantine’’ (din 2010) și redactor la revista ,,Lamura’’, departamentul Literatură și artă (din 2004). De asemenea, dumnealui este membru al Societății Scriitorilor Olteni (din 2000), membru al Uniunii Epigramiștilor din România (din 2009), membru al Ligii Scriitorilor Români (din 2009) și membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România (din 2012).
În urma participării la diferite Festivaluri naționale de literatură a câștigat peste 130 de premii - fiind prezent în cca. 100 de antologii literare - și a fost recompensat cu ,,Virtutea literară’’, distincție conferită de Liga Scriitorilor Români (2011) și cu ,,Ordinul de argint’’, distincție conferită de Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România (2005). Ca o recunoaștere a meritelor sale incontestabile a devenit, în anul 2005, cetățean de onoare al orașului Bechet, iar în anul 2021 și cetățean de onoare al comunei Ostroveni.
Un om deosebit, un adevărat literat, un prieten căruia îi transmit gânduri bune din nordul Moldovei, spunându-i - nu se putea altfel - și de ce nu se mai fac bancuri cu olteni: pentru că tot ceea ce se zice despre ei este adevărat…Salutări cordiale!
EPIGRAMA, DEFINIŢIE
Privind cu măsurată detaşare,
Făcută impecabil, cu talent,
O epigramă este LUMÂNARE,
Când ai, în cap...o PANĂ DE CURENT!
DE POVESTE
Ca faptă demnă de poveşti,
Aici, la noi, pe plai de daci,
Copil, te chinui să vorbeşti,
Iar, ca adult, înveţi…să taci!
PREA CA LA ŢARĂ!
Vecinul meu, un tip moral,
Ce nu la multe se pricepe,
Munceşte, zi de zi, c-un cal
Să ţină-n casă două...iepe.
PROPUNERE
De lăudăm, cu mult respect, măsura,
Cum fără margini este incultura,
Propun, ca un omagiu-adus măsurii,
S-avem şi...Ministerul Inculturii!
GREU, GREU!
Știam că a gândi e lucru greu
Și acuzam elevii de liceu,
Dar lucru-acesta, la un ochi atent,
Se vede cel mai bine-n parlament!
FEMEIA E O CARTE
Nevasta mea-i o carte grea
Și foarte rar citesc din ea,
Dar pe-a vecinului Pamfile
O lecturez la două zile.
UNUI AMIC
E umorist, chiar unul mare,
Și zi de zi bea țuică-n birt,
De-aceea nu e de mirare,
Nicicum, că mintea-i merge…spirt!
INSPIRAȚIE
Manole și-a zidit femeia,
Ca-ntăritor, de n-o fi zvon;
Să recunoaștem că ideea,
La vremea aia, fu…beton!
NEDUMERIRE
Tunet mare care-ndoaie
Brazii de pe plai străbun:
Ori a bubuit a ploaie,
Ori guvernu-a tras un tun.
UNIUNEA SCRIITORILOR ROMÂNI
În Uniune când am vrut
Să intru-n urmă c-un deceniu,
Mi s-a răspuns că, prin statut,
Nu se primesc poeţi de geniu!
Până săptămâna viitoare vă doresc să fiți iubiți, iubind!