luni, 8 oct 2012 - Anul XVII, nr. 235 (5140)

Universitatea a reuşit a doua victorie din sezon

Echipa de handbal a Universităţii Suceava se pare că şi-a regăsit ritmul cu care ne-a obişnuit în sezoanele trecute, astfel că în etapa a IV-a a reuşit cea de-a doua victorie din acest sezon, prima în faţa propriilor spectatori, 33 – 29 cu CSM Ploieşti. Puşi în gardă de succesul ploieştenilor din etapa trecută, când au învins vicecampioana Ştiinţa Bacău, elevii antrenorului Răzvan Bernicu nu au mai lăsat loc de interpretări şi au făcut un meci foarte bun, chiar dacă în unele momente au mai greşit, din dorinţa de a câştiga cele două puncte puse în joc. Începutul partidei a fost unul cu greşeli de ambele părţi, oaspeţii reuşind deschiderea scorului din lovitură de la 7 metri. Dealtfel, pe parcursul celor 60 de minute oaspeţii au primit nu mai puţin de 12 lovituri de penalitate, din care au fructificat 10. În acelaşi minut, Bursuc a egalat şi George Şelaru a avut prima intervenţie de excepţie, care a anunţat o evoluţie de zile mari a portarului sucevean. Universitarii s-au apărat foarte bine şi s-au dus la trei goluri, moment în care oaspeţii au cerut primul timp de odihnă. A urmat apoi o fază în care Şelaru a apărat două şuturi singur cu adversarul şi imediat a parat un 7 metri, dar şi un nou şut după ce adversarul a recuperat mingea, intervenţii ce au ridicat sala în picioare. După un sfert de oră, studenţii se distanţează la şase goluri, dar în jocul lor apar greşeli neforţate, mai ales la finalizare, de care au profitat experimentaţii jucători ploieşteni. Oaspeţii reuşesc egalarea la 12 în ultimul minut, dar Universitatea intră la pauză cu un avantaj de un gol, scor 13 – 12.

Acatrinei a fost cel mai bun marcator, cu 12 reuşite

Interul Florin Acatrinei a fost principala gură de tun a sucevenilor, mai ales în debutul parţii a doua când a marcat patru din cele cinci goluri ale echipei sale, cu care s-a dus din nou la trei goluri avans, scor 18 – 15. Cu o apărare agresivă şi destul de eficientă, sucevenii s-au distanţat la opt goluri, dar oaspeţii nu au renunţat şi au marcat de patru ori la rând la scorul de 26 – 19 şi s-au apropiat la cinci goluri. Ultimele 10 minute aveau să fie foarte tensionate, Gheorghe Roman primind cartonaş roşu, după o eliminare de două minute la care a protestat vehement faţă de arbitraj. În ciuda câtorva greşeli, universitarii au gestionat foarte bine finalul de meci şi nu şi-au lăsat adversarul să se apropie la mai puţin de trei goluri, ploieştenii închizând tabela la 33 – 29 pentru Universitatea Suceava, care obţine astfel două puncte foarte preţioase în încercarea de a ajunge pe un loc de cupă europeană. În meciul cu CSM Ploieşti, din tabăra suceveană, cel mai bun marcator a fost Acatrinei, cu 12 reuşite, urmat de Chiruţ(5 goluri), Amihăesi(4), Gavriloaia şi Mitrea, câte 3 goluri fiecare, Şoldănescu(2), iar Bursuc, Roşu, Petrea şi Starikov, câte un gol fiecare.

Răzvan Bernicu a apreciat că elevii săi nu au cedat până-n ultima secundă

Cunoscând echipa din Ploieşti, antrenorul Răzvan Bernicu şi-a avertizat elevii că vor avea viaţă grea, mai ales după victoria în faţa Bacăului.

„I-am avertizat pe băieţi încă dinaintea meciului Ploieştiului cu Bacăul, ştiam ce jucători au, ştiam ce joc practică şi cum s-a văzut şi azi, chiar dacă am condus în permanenţă au revenit în joc. A fost un meci de luptă şi mă bucur că n-am cedat până în ultima secundă şi am fost acolo, cel puţin pe faza de apărare pe final. Cred că puteam să avem o diferenţă mai mare dacă eram mai atenţi la finalizare, dar una peste alta am câştigat cele două puncte şi asta e cel mai important”, a explicat după meci Răzvan Bernicu. Tehnicianul sucevean a mai adăugat că după meciul de la Bacău, ce este programat miercuri seară de la ora 17.00, echipa sa va avea timp destul să mai regleze din micile deficienţe ce au apărut în joc şi cu Ploieştiul.

Ploieştenii cunoşteau atuurile Sucevei, dar n-au reuşit să le contracareze

La finalul meciului de la Suceava, antrenorul Dragoş Dobrescu a recunoscut că ştia foarte bine ce-l aşteaptă, ştia punctele forte ale Sucevei, dar elevii săi n-au reuşit să le contracareze.

„Felicitări adversarilor pentru victorie. Ştiam că vom avea un meci greu, mai ales după victoria cu Bacăul, ştiind că întâlnirea cu Suceava este una de anvergură, de efort fizic. Am venit aici să facem un meci la fel de bun dar n-a fost să fie şi trebuie să mergem în continuare. Ştim foarte bine armele secrete ale Sucevei, mai ales faptul că aleargă bine, dar Universitatea a profitat de greşelile noastre şi ne-a umplut poarta de goluri”, a explicat antrenorul oaspeţilor. Referitor la arbitrajul pe care l-a contestat tot timpul jocului, Dragoş Dobrescu s-a rezumat în a spune că şi arbitrii sunt oameni şi mai greşesc, dar echipa sa trebuie să se uite întâi la greşelile ei, iar jucătorii din teren să nu comenteze arbitrajul, înainte de a se uita la erorile făcute de ei.

12.Dinamo Bucureşti           4  0  0  4  100 – 137 0

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a reuşit a doua victorie din sezon.
 Vizualizări articol: 1450 |