Nereguli

Zeci de suceveni, „țepuiți” de o firmă de termopane



Elena Oanea: „Prestarea serviciilor de montare tâmplărie cu geam tip termopan reprezintă subiectul unui număr foarte mare de reclamații înregistrate la CJPC Suceava”
Elena Oanea: „Prestarea serviciilor de montare tâmplărie cu geam tip termopan reprezintă subiectul unui număr foarte mare de reclamații înregistrate la CJPC Suceava”

Zeci de suceveni au fost trași în piept de o firmă de termopane din județ. După ce au încheiat contracte cu aceasta pentru montarea de tâmplărie termopan și după ce unii dintre ei au plătit chiar integral lucrarea, în avans, oamenii au rămas și fără geamuri noi și fără banii dați, pentru că reprezentanții firmei nu au mai venit să execute lucrările.
Este vorba despre firma Aufbau, cu sediul în municipiul Suceava. “Părinții mei au fost jefuiți. Așteaptă de două luni cu casa răvășită montarea termopanelor, după ce au achitat integral costurile lucrării la începutul lunii iunie, lucrări care trebuiau executate în termen de 30 de zile, conform contractului”, a spus unul dintre păgubiți. Acesta a mai adăugat că a încercat să ia legătura cu reprezentantul firmei, însă nu a putut da de acesta.
Am încercat și noi să contactăm un reprezentant al firmei Aufbau pentru lămuriri legate de reclamațiile sucevenilor, însă la telefoanele societății nu a răspuns nimeni.
Firma menționată a adunat zeci de reclamații din partea sucevenilor la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor din Suceava. „Prestarea serviciilor de montare tâmplărie cu geam tip termopan reprezintă subiectul unui număr foarte mare de reclamații înregistrate la CJPC Suceava”, a declarat șefa instituției, Elena Oanea, care a mai menționat că „dintre acestea, 90% s-au soluționat în favoarea reclamanților”. Cele mai multe reclamații se referă la efectuarea de lucrări de proastă calitate, nerespectarea clauzelor contractuale sau depășirea termenului de finalizare a lucrărilor.
Până la jumătatea acestui an, CJPC a înregistrat peste 40 de reclamații la adresa firmelor din județ care montează tâmplărie PVC și a aplicat amenzi de zeci de mii de lei, în unele cazuri firmele fiind obligate să refacă lucrările neexecutate corect.