După retrogradarea în Divizia A și plecarea mai multor jucători importanți, echipa de handbal a Universității face toate eforturile pentru a forma din nou un lot competitiv, cu care să revină din nou în Liga Națională, situație prin care a mai trecut de cel puțin două ori de la înființarea clubului. În acest sezon, studenții au primit confirmarea finanțatorilor principali că vor fi sprijiniți în continuare în acest nou proiect ce se va întinde pe cel puțin trei ani. În această perioadă, cât jucătorii sunt în vacanță, coordonatorul tehnic al tuturor loturilor ale secției de handbal de la Clubul Sportiv Universitar Suceava, Petru Ghervan, alături de staff-ul tehnic al echipei de seniori, caută soluții pentru a completă și întări lotul de jucători. În plus, universitarii mai așteaptă răspunsuri și de la jucătorii din Suceava ce mai au contract sau care n-au plecat până acum, dar și de la alți handbaliști din țară și de la Liceul cu Program Sportiv Suceava.
„Ne-au plecat cel puțin nouă jucători, și de aceea încercăm să completăm lotul pentru sezonul ce urmează, unul în care nu avem cum să ne propunem altceva în afară de revenirea în Liga Națională. Avem câțiva jucători ce mai au contract, cu unii am ajuns la o înțelegere, iar cu o parte vom încheia discuțiile până la finalul acestei săptămâni, în ce condiții vor rămâne. Ne vom baza în continuare pe sportivii ce au evoluat la echipa a doua și care au terminat junioratul sau mai joacă la LPS Suceava, precum Lazurcă, Lazoreac, Vizitiu. În plus discutăm și cu mai mulți jucători din țară, ce nu mai sunt juniori sau au terminat școala și pot să vină la facultatea noastră, în special handbaliști de perspectivă ce au fost la loturile naționale”, a explicat Petru Ghervan. Dintre handbaliștii care au jucat la ambele echipe ale CSU în ultimul sezon se regăsesc Duman, Oancea, Ionescu, Pintilei, Mihăescu, Alupoaie, Lupu, Stanciuc, Cozorici, majoritatea fiind crescuți și formați la LPS Suceava. În plus, dintre jucătorii de la prima echipă, Olariu este cu semnul întrebării, iar Adomnicăi, Ciubotariu și Șoldănescu sunt încă în discuții, iar sârbul Lakovic a confirmat că vrea să rămână, dar încă nu a semnat nimic.
Ghervan este de părere că pentru a trece de baraj, echipa trebuie să mai aducă 4-5 jucători cu experiență
Coordonatorul tehnic al universitarilor crede că pentru obiectivul propus, acela de a reveni în prima ligă, echipa are nevoie de 4-5 jucători cu experiență în Liga Națională, asta pe lângă jucătorii de perspectivă ce vor veni în această vară.
„Având în vedere că echipa a doua a terminat pe locul III, singurul obiectiv este acela de a reveni în primul eșalon. Va conta ce răspuns vom primi de la jucătorii cu experiență de la noi, Adomnicăi, Ciubotariu, Șoldănescu, dar și de la Olariu, iar în funcție de asta cred că vom avea nevoie de 4-5 jucători ce au mai evoluat în Liga Națională, pentru a putea lupta cu șanse reale la barajul de promovare, Până atunci vom evolua cu ce lot vom avea, dar cred că acei jucători cu experiență ar trebui să-i găsim până-n iarnă, pentru a se integra în angrenajul echipei. Avem copii foarte buni care vin din urmă, inclusiv la universitate, juniorii III ce au ieșit campioni de curând, dar și mai mari, pe care vom încerca să-i creștem și depinde mult în cât timp se vor maturiza. Important este să avem un sprijin financiar constant și cred că-n 3-4 ani am putea accede în play-off-ul Ligii Naționale”, a declarat Petru Ghervan. Coordonatorul tehnic al CSU a mai adăugat că nimeni nu și-a dorit retrogradarea, iar în acest moment mai dificil toți oamenii din staff-ul tehnic trebuie să pună umărul și să urmeze noile atribuții trasate, pentru a se putea realiza obiectivele pe termen scurt și mediu.
Petru Ghervan mai crede că trecerea clubului CSU Suceava de sub tutela Ministerului Educației Naționale la Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava este o oportunitate ce nu trebuie ratată, una benefică pentru echipă și club, în primul rând în sensul eliminării birocrației, al folosirii bazei materiale a USV, a personalului și al multor alte aspecte, mai ales că rectorul Valentin Popa face toate eforturile pentru a se realiza acest lucru, rector ce a fost tot timpul alături de sportul universitar și un suporter înfocat al echipei.
Universitarii ce merg la Campionatul European Universitar din Polonia se reunesc pe 25 iunie
Pentru unii dintre handbaliștii universitari, vacanța se va termina pe 25 iunie, mai exact pentru cei ce vor reprezenta România la Campionatul European Universitar din Polonia, în timp ce restul jucătorilor vor reveni la antrenamente pe 5 iulie, urmând ca pe 15 iulie să fie tot lotul la pregătire. Studenții și-au programat și 10 zile de pregătire centralizată la Vatra Dornei, dar acest stagiu va depinde foarte mult de vreme, deoarece vor avea de făcut antrenamente afară. Dacă vremea nu va permite, echipa CSU va renunța la acest cantonament și va face pregătirea la Suceava. Tot în perioada ce urmează, tehnicienii echipei vor stabili și turneele și meciurile de pregătire la care va participa echipa.