O amplă acțiune de împădurire a unui teren degradat situat în cătunul Suseni (sat Moișa), comuna Boroaia, a fost organizată chiar în prima zi de școală ce a urmat vacanței de Paște, de către primăria locală, în colaborare cu Ocolul Silvic Fălticeni și cu Direcția Silvică Suceava.
„Este vorba de o suprafață de un hectar, situată la limită cu pădurea administrată de Ocolul Fălticeni, dar extrem de expusă alunecărilor de teren. În urma discuțiilor avute cu silvicultorii am stabilit crearea unei perdele de salcâmi, care va stabiliza cât de cât terenul respectiv”, a precizat primarul Vasile Berariu.
Activitatea în sine a fost posibilă datorită implicării tuturor bărbaților angajați la Primăria comunei Boroaia, în frunte cu primarul, viceprimarul și secretarul, și a 26 de elevi ai Școlii cu clasele I-VIII „Vasile Tomegea”, din localitate. Lor li s-au alăturat toți angajații celor patru cantoane silvice de pe raza comunei, precum și o serie de reprezentanți ai Ocolului Silvic Fălticeni.
„Pentru împădurirea de astăzi, Direcția Silvică Suceava ne-a sponsorizat cu 3.000 de puieți de salcâm, iar restul de 1.000 i-am achiziționat noi. Oricum, terenul va intra de acum în regim silvic și, pentru protejarea sa, va fi împrejmuit cu o perdea de mărăcini”, ne-a precizat inginerul Constantin Nistor, șeful Ocolului Silvic Fălticeni.
De altfel, atât el cât și primarul Vasile Berariu au fost foarte încântați de faptul că s-au adunat la munca de împădurire aproape 100 de oameni, acțiunea dovedindu-se a fi o reușită deplină.