Un bărbat în vârstă de 35 de ani, din Voitinel, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți, în stare de arest preventiv, pentru infracțiunea de ultraj, după ce s-a manifestat violent față de cei doi polițiști care l-au oprit în trafic, lovind-o pe agenta din echipaj cu o bormașină pe care o avea în autoturism. Individul, Petrică Marcu, mai avea la activ un dosar penal pentru conducere fără permis, iar la data comiterii ultrajului era deja la a doua infracțiune de conducere fără permis.
Pe 20 mai, în jurul orei 15.00, un echipaj de la Secția Rurală Marginea acționa în cadrul unui filtru rutier pe raza comunei Marginea și a efectuat semnal de oprire unui autoturism BMW, înmatriculat în Marea Britanie. Polițiștii l-au recunoscut la volan pe Petrică Marcu, care a devenit agresiv, mai întâi verbal, fiind în cele din urmă încătușat.
Bărbatul era cunoscut de polițiștii din zonă după ce a fost prins de mai multe ori la volanul unei mașini, deși nu este posesor de permis de conducere. El se aflase până nu demult sub măsura controlului judiciar în unul din dosarele pentru conducere fără permis.
Violența manifestată față de polițiști, mai ales față de agentă, l-au costat scump pe agresor.
Procurorii au finalizat dosarul de ultraj și l-au trimis în judecată pe inculpat.
Bărbatul se bucură de prezumția de nevinovăție până la o decizie definitivă a instanțelor de judecată.