Un autoturism BMW în care se aflau trei tineri s-a răsturnat de mai multe ori sâmbătă, în jurul prânzului, la Vatra Moldoviței, și deși mașina s-a făcut zob, fiind la un pas să fie cuprinsă și de flăcări, șoferul și pasagerii au scăpat doar cu leziuni ușoare.
Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, accidentul a avut loc în jurul orei 12.45, pe DJ 176, autoturismul BMW, cu numere de Bistrița-Năsăud, fiind condus de un tânăr în vârstă de 25 de ani. Acesta, Nicolae P., din municipiul Bistrița, nu a adaptat viteza într-o curbă, susțin polițiștii, și a pierdut controlul asupra direcției de mers, a trecut peste linia de cale ferată, a intrat într-un gard, după care s-a răsturnat, aterizând pe cupolă.
Martorii spun că BMW-ul rula cu viteză.
În urma accidentului, se arată în comunicatul poliției județene, doar doi dintre cei din mașină au fost răniți, fiind vorba de conducătorul auto și o fată de 18 ani, aceasta din urmă din comuna Moldovița.
„I-am scos eu din mașină. O fată și doi băieți. Le-am adus apă, pe șofer l-am spălat că era cu capul crăpat, la tâmple”, povestea Ioan Lupăștean, un localnic care a ajuns primul la locul accidentului.
Din fericire, în cazul celor doi răniți leziunile sunt ușoare, au informat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Suceava.
„Am scos imediat bateria, că deja ieșea fum și risca să ia foc mașina”, mai spune localnicul care le-a ajutat pe victime să iasă din autoturismul răsturnat.
„Aici au mai murit mai mulți. O fată chiar… s-a răsturnat cu mașina și a murit”, povestea un alt localnic.
Oamenii spun că un indicator de limitare a vitezei și de semnalizare a curbei periculoase din acea zonă ar putea reduce riscul de accidente.
Poliția a transmis ieri că tânărul de la volan nu a putut fi testat cu aparatul etilotest, însă i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.




