Expozițiile finale din cadrul proiectului „Trasee eminesciene”, eveniment organizat de Consiliul Județean Suceava, Centrul Cultural Bucovina – Centrul pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale, Inspectoratul Școlar al Județului Suceava, vor fi etalate la Galeria Artelor Vizuale din incinta Shopping City Suceava și vor fi prezentate publicului vineri, 27 iunie, la ora 17.00, de scriitorul Ion Drăgușanul.
Cele două expoziții „Universul eminescian” și “Contemporanii lui Eminescu” reprezintă palmaresul concursurilor de artă plastică și fotografie desfășurate în perioada 15 mai -14 iunie a.c., expoziții completate cu o colecție de documente oferite de scriitorul Ion Drăgușanul sub genericul „Străbunii bucovineni ai lui Mihai Eminescu”.
Evenimentul expozițional „Trasee eminesciene”, care a debutat la Putna în data de 14 iunie, va fi itinerat și în alte localități ale județului Suceava. A doua etapă a acestui proiect va fi dedicată elevilor din Regiunea Cernăuți și se va finaliza pe data de 15 august 2014.