Toader, despre Secția pentru investigarea magistraților: Trebuie să se operaționalizeze. Așa e legea



Secția pentru investigarea infracțiunilor de corupție trebuie să se operaționalizeze pentru că așa spune legea, a precizat, miercuri, ministrul Justiției, Tudorel Toader.
„Ne aflăm la CSM, unde avem ședință cu un singur punct pe ordinea de zi: adoptarea Regulamentului privind numirea procurorilor la Secția specială pentru investigarea infracțiunilor din justiție. La ședința de săptămâna trecută a fost amânat. CSM are un purtător de cuvânt care poate da explicații suplimentare. Trebuie să se operaționalizeze pentru că așa spune legea, care este imperativă”, a declarat Tudorel Toader.
Plenul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) discută miercuri Regulamentul privind numirea, continuarea activității și revocarea procurorilor cu funcții de conducere și de execuție din cadrul Secției pentru investigarea infracțiunilor de corupție.
Pe 20 iulie, președintele Klaus Iohannis a semnat decretul de promulgare a legii pentru modificarea și completarea Legii 304/2004 privind organizarea judiciară, printre principalele prevederi fiind cea referitoare la înființarea Secției speciale pentru investigarea magistraților în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PÎCCJ).



Recomandări

Droguri vândute cu 150-200 de lei gramul în Suceava. 16 arestați din două grupări, una fiind cea care a alimentat-o și pe judecătoarea Chirilă

AJADO spune de ce Iohannis vrea desființarea Secției de anchetă: Restaurația controlului serviciilor