Jucătorul american de golf Tiger Woods a pierdut, vineri, un al treilea sponsor, marca de băuturi energizante Gatorade anunțând că pune capăt contractului publicitar cu sportivul, la trei luni de la începerea scandalului privind relațiile extraconjugale ale acestuia, informează AFP.
„Nu mai dorim ca Tiger să aibă vreun rol în chestiunile noastre de marketing. Însă, parteneriatul nostru cu fundația caritabilă Tiger Woods va continua. Îi transmitem toate cele bune lui Tiger”, a declarat un purtător de cuvânt al Gatorade, o filială a Pepsico, într-un comunicat.
Sportivul miliardar se confruntă cu un imens scandal mediatic după ce au apărut informații privind relațiile sale extraconjugale cu chelnerițe și actrițe de filme porno.
Tiger Woods, care la 19 februarie a prezentat scuze publice, a pierdut din decembrie contractele cu firma Accenture și operatorul de telefonie AT&T.