Centrala nucleară avariată de la Fukushima a înregistrat unele dintre cele mai slabe rezultate la teste de securitate și a fost „ticsită” cu mai mult uraniu decât era prevăzut, relatează The Daily Mail în ediția electornică de marți.
Inginerii americani care au conceput clădirea nu au prevăzut păstrarea combustibilului nuclear uzat între pereții „subțiri” ai clădirilor reactorului, afectați de cutremurul de la 11 martie. Dar, înăuntrul acestora, la momentul producerii dezastrului, se afla echivalentul de bare de uraniu puternic radioactive utilizate în șase ani.
Oficiali din cadrul Guvernului japonez, companiei de electricitate și autorității de reglementare vor trebui să explice, acum, de ce erau stocate înăuntrul clădirii aceste bare de combustibil nuclear uzat.
O alternativă mai sigură, dar mai scumpă, ar fi fost construirea de clădiri separate, special concepute pentru stocare de material nuclear. Dar cheltuielile au fost reduse, din ordinul directorului executiv Masataka Shimizu. Criza, care a amenințat țara cu un posibil „Armaghedon nuclear”, a atras atenția asupra procedurilor de securitate și unui trecut de teste eșuate. Detaliile cu privire la stocarea barelor au apărut în înregistrarea unei prezentări a Tokyo Electric Power Co (TEPCO), în cadrul unei conferințe organizate de Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA).
Între 2005 și 2009, Fukushima a înregistrat cea mai mare rată de accidente din rândul marilor centrale nucleare japoneze, potrivit datelor colectate de Organizația Japoneză pentru Siguranța Energiei Nucleare. Muncitorii centralei au fost expuși unui nivel de radiație mai important decât orice alți muncitori din domeniu, arată aceste date. Fukushima Daiichi a „forțat, în timp, limitele capacității de stocare a uraniului”, porivit unei prezentări din noiembrie 2010.
Cercetătorul care a realizat prezentarea, Yumiko Kumano, din cadrul TEPCO, nu a putut fi contactat, pentru comentarii, iar un purtător de cuvânt al firmei a refuzat să discute pe aceste teme. Fukushima Daiichi este cea mai veche instalație nucleară a companiei, care s-a confruntat, în ultimii zece ani, cu o serie de incidente de securitate. În 2002, TEPCO a recunoscut că a falsificat date de securitate de la reactorul 1, iar în 2003 a închis toate cele 17 centrale nucleare ale sale, pentru a-și asuma responsabilitatea scandalului și o scurgere de combustibil la Fukushima.
În 2007, după un puternic cutremur în regiunea centralei nucleare Kashiwazaki-Kariwa din Niigata, TEPCO a raportat cu întârziere două scurgeri de radiații și a calculat în mod eronat cantitatea de radiație emisă într-un al treilea incident. Și autoritatea de reglementare japoneză a fost criticată. În 1999, un studiu comandat de Departamentul american al Energiei stabilea că muncitori din cadrul centralei Tokaimura, grav accidentați, au produs o reacție nucleară în lanț, din cauza pregătirii insuficiente. Datele sale arată că agenția are câte doi inspectori pentru fiecare dintre cele 54 de centrale nipone.