În familie

Tată și fiu, cercetați pentru tăieri ilegale de arbori



Un bărbat în vârstă de 71 de ani și fiul acestuia sunt cercetați de poliție, după ce-au tăiat ilegal mai mulți arbori.
Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, zilele trecute, polițiștii de la Vama s-au deplasat pe raza cantonului silvic Doabra din cadrul Ocolului Silvic Frasin și au găsit patru fagitrași în apropierea drumului forestier.
În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit că Vasile B., de 71 de ani, împreună cu fiul său, Nicolae B., de 34 de ani, ambii din localitate, au tăiat cei patru arbori nemarcați din pădurea proprietate a septuagenarului.
„S-a stabilit că volumul celor patruarbori este de aproximativ 20 de metri cubi, cu o valoare de 4.349,28 de lei fără TVA”, se arată în comunicatul poliției, precizându-se că cei doi sunt cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăiere fără drept de arbori.



Recomandări

Zeci de infracțiuni imputate unui inginer silvic și unui pădurar, acuzați că „albeau” prin falsuri transporturi ilegale de lemn

Zeci de infracțiuni imputate unui inginer silvic și unui pădurar, acuzați că „albeau” prin falsuri transporturi ilegale de lemn (fotografie generică)
Zeci de infracțiuni imputate unui inginer silvic și unui pădurar, acuzați că „albeau” prin falsuri transporturi ilegale de lemn (fotografie generică)