Municipiul Fălticeni va găzdui, la finalul acestei săptămâni, cel mai mare târg de fructe din zona Moldovei. Este vorba despre Târgul Mărului, eveniment care va avea loc în perioada 21 – 22 octombrie 2017 în Piața „Nada Florilor” din Fălticeni. În aceeași perioadă se va desfășura și Festivalul fanfarelor, manifestare ajunsă la a treia ediție.
Potrivit primarului din Fălticeni, Cătălin Coman, în cadrul expoziției de fructe din Piața „Nada Florilor”, pomicultorii din zonă vor prezenta soiurile de mere care se cultivă în această regiune.
„Târgul Mărului oferă celor interesați posibilitatea să achiziționeze mere direct de la producători, de la standurile amenajate pe esplanada pieții centrale”, a spus Cătălin Coman. El a precizat că pe perioada târgului, specialiștii Direcției pentru Agricultură Suceava, ai APIA Suceava și ai AFIR Suceava vor oferi consultanță de specialitate.
La ediția de anul acesta a Târgului Mărului vor fi prezenți pomicultori, furnizori de materiale și produse specifice pentru agricultură, producători și procesatori de lapte și carne, apicultori, legumicultori, meșteri populari.
Cătălin Coman a mai spus că în cele două zile dedicate mărului, publicul va fi invitat și la spectacolele de folclor și muzică de fanfară care se vor desfășura pe scena din Piața „Nada Florilor”. Spectacolele vor fi susținute de soliștii Ghiorghiță Rotaru și Călin Brăteanu, fanfare țărănești din județul Suceava, Ansamblul Folcoric “Dorulețul” și Ansamblul Folcloric “Stejărelul”(coordonate de profesor – interpret Maria Tanasă), Grupul Moldova al Clubului Copiilor Fălticeni (coordonat de profesor Lenuța Rusu), Ansamblul Folcoric “Floricică de la Munte” al Centrului de Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț, Taraful “Doina Rarăului” din Câmpulung Moldovenesc, Ansamblul Folcloric “Străjerii” din Dolhești, Ansamblul Folcloric “Cetinița” al Căminului Cultural Boroaia, Ansamblul Folcloric “Balada” al Centrului Cultural “Dacia” Bistrița-Năsăud, Ansamblul Folcloric “Flori de Mălin” al Căminului Cultural Mălini, Grupul Folcloric “Balada” din Fălticeni.
Ediția de anul acesta a Târgului Mărului este organizată de Primăria și Consiliul Local Fălticeni, Asociația Pomicultorilor din Bazinul Pomicol Fălticeni, Consiliul Județean Suceava, Ministerul Agriculturii prin Direcția pentru Agricultură Suceava, Agenția pentru Plăți și Intervenții în Agricultură Suceava, Cooperativa Agricolă “Livezile” Fălticeni, Asociația „Produs în Bucovina”, Centrul Cultural Bucovina, Asociația Culturală Vatra Satului.






