Un tânăr de 20 de ani a fost pus sub acuzare, în stare de arest preventiv, pentru viol și tâlhărie calificată. Acesta este acuzat de procurori că pe 30 martie, în jurul orei 22:20, a urmărit o femeie în timp ce aceasta se deplasa pe jos de la locul de muncă spre domiciliul din orașul Gura Humorului, și prin exercitarea de violențe fizice și amenințări cu moartea a violat-o timp de 20 de minute, după care i-a sustras suma de aproximativ 900 lei din portofel. În urma violențelor exercitate, persoana vătămată a suferit leziuni pentru care a necesitat un număr de 3-4 zile de îngrijiri medicale pentru vindecare.
Procurori ai Parchetului de pe lângă Judecătoria Gura Humorului au dispus luni punerea în mișcare a acțiunii penale față de tânărul de 20 de ani, Vasile Moldovan,pentru săvârșirea infracțiunilor de viol și tâlhărie calificată.
Față de inculpat s-a dispus măsura reținerii pentru 24 ore, acesta fiind prezentat marți instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă.
Judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Gura Humorului a admis cererea prim-procurorului și a dispus emiterea unui mandat de arestare pe numele inculpatului pentru o perioadă de 30 de zile.
„Precizăm că punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea unei măsuri preventive reprezintă etape ale procesului penal reglementate de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate în nici o situație să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție”, au precizat anchetatorii.






