În semestrul I

Sute de elevi din județ și-au pierdut bursele din cauza absențelor



Bursele școlare și ajutoarele de la stat nu reușesc să îi țină în bănci pe toți elevii care beneficiază de aceste alocații.
Aproape 400 de elevi din județ au rămas fără ajutoarele financiare pe care statul le acordă, din cauza absențelor pe care le-au acumulat în primul semestru școlar. Este vorba despre bursa „Bani de liceu” oferită familiilor nevoiașe și bursa acordată elevilor din învățământul profesional, o condiție pentru acordarea acestora fiind legată de prezența la școală.
Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) Suceava, în primul semestru școlar au fost suspendate 151 de burse ”Bani de liceu”, iar alți 220 de elevi au pierdut bursele profesionale. Cât privește „Banii de liceu”, acest ajutor financiar este acordat familiilor cu posibilități materiale reduse, însă bursa se sistează în cazul în care elevul absentează nejustificat la 20 de ore de curs. Odată sistat acest ajutor, el poate fi reluat abia din anul școlar următor, informează IȘJ Suceava.
De partea cealaltă, în cazul burselor sistate la clasele profesionale, cei 220 de elevi chiulangii au rămas fără burse doar pe perioada unei luni. Potrivit legii, bursa profesională nu se acordă pe o perioadă de o lună dacă elevul înregistrează mai mult de zece absențe nemotivate în luna precedentă.
Peste un milion de absențe în semestrul I
Peste un milion de absențe au fost trecute în cataloage de profesorii din județ în cele patru luni și jumătate ale semestrului I, mai puțin de jumătate dintre acestea fiind motivate. Astfel, 558.354de absențe au rămas nejustificate.
Cele mai multe absențe de la orele de curs au fost consemnate în luna octombrie a anului trecut, când au fost înregistrate 328.032 de absențe.
În ceea ce privește nivelul de vârstă, liceeni au strâns cele mai multe absențe.
Potrivit Inspectoratului Școlar Suceava, „totalul absențelor în primul semestru al anului școlar 2015 – 2016 a fost de 1.085.742, din care motivate 558.354. Media este de 11,47 absențe/ elev, din care motivate 5,9. În ceea ce privește repartizarea absențelor pe cicluri de învățământ: primar – 112.511, gimnazial – 348.229, liceal zi – 601.185, liceal seral, fr – 23.817. Centralizările nu cuprind și liceenii de la profilul tehnic”. Inspectoratul Școlar Suceava a transmis că pentru scăderea absenteismului s-au întreprins o serie de măsuri, cum ar fi: monitorizarea activității „Comisiilor pentru frecvență, combaterea absenteismului și a abandonului școlar” (comisie cu caracter obligatoriu în școală) și monitorizarea absenteismului și a riscului de abandon școlar al tuturor elevilor din fiecare școală prin centralizarea datelor la nivelul unității școlare și controale tematice curente.
Totodată, vor fi organizate activități de suport educațional pentru părinți din partea profesorilor diriginți și a învățătorilor din fiecare unitate școlară de pe raza județului Suceava în scopul prevenirii absenteismului și activități în cadrul comisiilor diriginților și al cercurilor pedagogice coordonate de Inspectoratul Școlar Suceava în colaborare cu directorii școlilor și autoritățile locale pentru eficientizarea activității diriginților privind scăderea abandonului școlar.



Recomandări

298 de elevi suceveni au lipsit de la examenul la matematică, la evaluarea națională

A doua probă a evaluării naționale a absolvenților clasei a VIII-a, examenul la matematică, a avut loc în județul Suceava în 160 de centre de examen
A doua probă a evaluării naționale a absolvenților clasei a VIII-a, examenul la matematică, a avut loc în județul Suceava în 160 de centre de examen