– Aproximativ 35.000 de familii au depus deja declarațiile de impunere, în baza cărora li se calculează cât au de plătit anual
– Cel puțin 5000 de familii riscă să fie amendate pentru că nu au depus aceste declarații
Familiile din municipiul Suceava care nu și-au achitat încă taxa de salubrizare pentru acest an, mai pot beneficia de o reducere de 10%, dacă o achită integral până joi, 15 martie.
Consiliul Local Suceava a stabilit că această taxă, care anterior era inclusă lunar pe listele de plată de la asociațiile de proprietari, poate fi achitată în patru tranșe, până la 15 martie, 15 iunie, 15 septembrie și 15 noiembrie, dar reducerea se aplică doar pentru plata integrală, până la data menționată.
De exemplu, la o familie de patru persoane, care are de achitat anual o taxă de 120 lei (2,5 lei lunar de persoană), reducerea este de 12 lei.
Până în prezent, aproximativ 35.000 de familii din municipiul Suceava au depus declarațiile de impunere în baza cărora li se calculează cât au de plătit anual, dar cel puțin încă 5.000 de asemenea declarații ar mai trebui depuse, în caz contrar, titularii locuințelor urmând să fie amendați de municipalitate.
Încasările la bugetul local, în contul taxei de salubrizare pe 2007, sunt estimate la 2,5 milioane de lei, bani cu care vor fi achitate serviciile firmei cu care se va semna contractul de salubrizare menajeră, dar vor fi efectuate și o serie de lucrări de înfrumusețare a cartierelor Sucevei.
Dacă până acum nu s-a pus problema sancționării celor care nu au depus încă declarațiile de impunere pentru taxa de salubrizare, termen limită impus de Consiliul Local fiind 31 ianuarie, odată cu expirarea termenului de acordare a reducerilor și a termenului de plată a primei rate semestriale, vor fi puse în practică și deciziile de amendare a celor care nu au respectat prevederile hotărârii deliberativului local.





