Intrați pe ultima sută de metri în materie de cumpărături, și de teamă că vor rămâne fără proviziile necesare pentru sărbători, sucevenii merg la cumpărături până spre miezul nopții. Pentru a evita criza locurilor de parcare, aglomerația de la rafturi, dar și interminabilele cozi la casă din timpul zilei, sucevenii preferă să se aprovizioneze pentru sărbători seara târziu.
Marile magazine din Suceava s-au adaptat imediat cerinței clienților și au modificat orarele de funcționare a hypermarketurilor. Unul dintre hypermarketurile din municipiu a avut zilele acestea program non-stop. Și celelalte hypermarketuri și supermarketuri din Suceava s-au adaptat cerinței și și-au modificat programul de funcționare a magazinelor, prelungindu-l până aproape de miezul nopții.
„Aglomerația cea mai mare este spre după-amiază și noaptea. Toată lumea vine atunci crezând că este mai liber, numai că atunci se aglomerează cel mai tare”, a spus unul dintre agenții care se ocupă de securitatea unuia dintre hypermarketurile din Suceava.
Deși mulți preferă să-și facă cumpărăturile noaptea, și în timpul zilei hypermarketurile din Suceava sunt supra-aglomerate. Ieri , către orele amiezei, în parcarea hypermarketului Kaufland nu era loc nici cât să arunci un ac. În magazin, forfotă și agitație, oameni înghesuiți la rafturi, coșuri încărcate la refuz și cozi interminabile la case.
„Este aglomerat, dar aici mi-e cel mai îndemână să vin, că este foarte aproape de casă. Dar stau de mult la casă și mai trebuie să mai vin azi o dată, deci mai trebuie să trec prin asta iarăși”, a spus una dintre clientele de la magazinul Kaufland.
Prin oraș se circulă bară la bară Și la hypermarketul Carrefour era aglomerație mare, iar cozile la casă păreau că nu se mai termină. Pentru că foarte mulți suceveni mergeau spre Carrefour, circulația din centrul municipiului către hypermarket era dirijată de polițiști. Orașul „fierbe” de forfotă, pentru șoferi a început „calvarul” pe străzi, pentru că se merge practic bară la bară, iar un loc de parcare liber este aproape imposibil de găsit, în tot orașul.
Hypermarketul Metro a fost deschis non-stop zilele acestea. Și pentru ca sucevenilor să nu le lipsească nimic de pe masa de sărbători, hypermarketul va fi deschis și în a doua zi de Paște.
Oferte care de care mai atrăgătoare Nu doar programul hypermarketurilor s-a adaptat zilelor de sărbătoare, ci și ofertele speciale cu care acestea vin în întâmpinarea clienților. Miel și drob de miel gata preparat, sărmăluțe calde, gătite ca la mama acasă, coșuri pascale, iepurași și puișori din ciocolată, acestea sunt doar câteva dintre produsele mult râvnite de suceveni în această perioadă.
Așadar, înarmați cu multă răbdare, sucevenii au luat cu „asalt” din timp magazinele și stau la cozi infernale pentru a-și face cumpărăturile. Alții însă, mai puțin răbdători, renunță, și-și abandonează coșurile gata pline, preferând să-și facă cumpărăturile la chioșcul de la colțul blocului, decât să piardă jumătate de zi la cozile din super-marketuri.






