Evaluare psihosomatică

Suceava va avea opt centre de evaluare a copiilor care intră în clasa pregătitoare



Evaluarea psihosomatică a preșcolarilor se va realiza în prezența părintelui
Evaluarea psihosomatică a preșcolarilor se va realiza în prezența părintelui

Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională (CJRAE) Suceava a stabilit opt centre de evaluare a dezvoltării psihosomatice a preșcolarilor pentru înscrierea în învățământul primar, pentru anul școlar 2018-2019.
Evaluarea psihosomatică și avizul din partea psihologului sunt obligatorii pentru preșcolarii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2018 inclusiv, pentru care înscrierea la clasa pregătitoare nu este obligatorie, ci este doar opțiunea părintelui.
Pentru a ști dacă viitorul elev poate face față cu succes clasei pregătitoare, părinții trebuie să solicite evaluarea dezvoltării psihosomatice a copilului lor, efectuată de psihologii CJRAE Suceava. În caz contrar, psihologii vor recomanda ca micuțul să urmeze încă un an de grădiniță.
Perioada prevăzută în metodologie pentru realizarea evaluării dezvoltării psihosomatice a copilului este 1-23 martie 2018, între orele 10-17.
La nivelul municipiului Suceava vor fi organizate două centre de evaluare, unul la Grădinița cu Program Prelungit „Prichindel” din Burdujeni, de pe str. Baladei, nr. 6, și celălalt la Liceul cu Program Sportiv Suceava, de pe bulevardul George Enescu, nr. 26A.
În Rădăuți, centrul de evaluare va funcționa la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”, iar la Fălticeni, la Școala Gimnazială „Ioan Ciurea”.
La Gura Humorului, evaluările se vor realiza la Școala Gimnazială „Petru Comărnescu”, în municipiul Câmpulung Moldovenesc centrul de evaluare va fi organizat la Școala Gimnazială „Bogdan Vodă”, iar pentru zona Vatra Dornei, evaluarea va fi asigurată la Liceul Teoretic „Ion Luca”. Un alt centru de evaluare va fi organizat la Liceul Tehnic “Ion Nistor” Vicovu de Sus.
CJRAE Suceava transmite că „evaluarea psihosomatică a preșcolarilor se va realiza în prezența părintelui/tutorelui legal care îl însoțește. Cererile prin care părinții solicită evaluarea psihosomatică vor fi furnizate de către psihologii examinatori și vor fi completate în ziua evaluării”.
Rezultatul evaluării dezvoltării psihosomatice va fi comunicat în scris în ziua evaluării, prin eliberarea unei recomandări.
Documentele necesare cu care se prezintă părinții/tutorii care însoțesc copiii la evaluare sunt: copie certificat de naștere, adeverință de la medicul de familie cu specificația „clinic sănătos” sau „apt pentru școală”.
Potrivit metodologiei de înscriere a copiilor în învățământul primar în anul școlar 2018-2019, completarea și depunerea cererilor de înscriere a copiilor în învățământul primar se desfășoară între 8 și 26 martie și va fi urmată de o a doua etapă, programată între 12 și 18 aprilie.
În clasa pregătitoare pot fi înscriși copiii care împlinesc 6 ani până la 31 august 2018, inclusiv. La solicitarea părinților, copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2018, inclusiv, pot fi înscriși dacă evaluarea dezvoltării psihosomatice arată că aceștia ar face față cu succes clasei pregătitoare.



Recomandări

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților i-a premiat pe elevii suceveni cu rezultate deosebite la Evaluarea Națională și la Examenul Național de Bacalaureat, sesiunea 2025

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților i-a premiat pe elevii suceveni cu rezultate deosebite la Evaluarea Națională și la Examenul Național de Bacalaureat, sesiunea 2025
Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților i-a premiat pe elevii suceveni cu rezultate deosebite la Evaluarea Națională și la Examenul Național de Bacalaureat, sesiunea 2025

Au început înscrierile pentru cea de-a VII-a ediție a Universității de vară „Merito Bucovina”

Au început înscrierile pentru cea de-a VII-a ediție a Universității de vară „Merito Bucovina”
Au început înscrierile pentru cea de-a VII-a ediție a Universității de vară „Merito Bucovina”