Spitalul Județean de Urgență Suceava a pus capăt neajunsurilor legate de aprovizionarea cu medicamente.
Cel puțin așa susțin reprezentanții unității, care au anunțat că a fost încheiată licitația deschisă pentru un număr de 511 medicamente, printr-un acord cadru încheiat între furnizori și spital, valabil timp de patru ani.
Potrivit purtătorului de cuvânt al unității, dr. Tiberiu Brădățan, acest lucru înseamnă că anul acesta și în următorii trei ani respectivele medicamente vor fi achiziționate în baza documentației deja întocmite, fără a mai fi nevoie de alte licitații, eliminându-se astfel timpii morți care provocau disfuncționalități în asigurarea stocului de medicamente.
“Avem promisiunea că în următorii trei ani nu vor mai fi fluctuații în aprovizionare”, a punctat responsabilul de relațiile cu presa al Spitalului Suceava, adăugând că licitațiile pentru materiale sanitare și alimente sunt în derulare, urmând a se finaliza săptămâna viitoare.





