Sophia Loren va interpreta rolul mamei sale într-un film de televiziune autobiografic, care va relata ascensiunea actriței italiene, de la sărăcie la celebritate, și care va fi lansat în 2010, informează variety.com.
Filmul va fi produs de postul italian de televiziune RAI.
Loren va interpreta rolul mamei sale, Romilda Villani, care a câștigat în 1932 un concurs de sosii ale celebrei Greta Garbo, organizat de studiourile MGM, dar căreia familia nu i-a permis să-și realizeze visul de a ajunge actriță la Hollywood.
Acest film, alcătuit din două părți, al cărui titlu provizoriu este „La mia casa e piena di specchi/ Casa mea e plină de oglinzi”, va acoperi perioada dintre copilăria legendarei actrițe italiene, petrecută în suburbiile orașului Napoli, și până la câștigarea premiului Oscar, în 1961, pentru rolul din filmul „Ciociara”, de Vittorio De Sica, care a transformat-o pe Sophia Loren într-un sex simbol internațional.
Nu se știe deocamdată cine va interpreta rolul Sophiei Loren.
Acest film biografic, ce va fi transmis de postul de televiziune RAI în 2010, se bazează pe memoriile Mariei Scicolone, sora mai mică a Sophiei Loren.
Loren și-a jucat propriul rol, dar și pe cel al mamei sale, într-un film de televiziune realizat în 1980 de postul american NBC, intitulat „Sophia Loren: Her Own Story”.
Cel mai recent rol al Sophiei Loren este cel dintr-un remake al unui musical realizat de Federico Fellini, „Opt și jumătate” (1963), care se va numi „Nine” și va fi regizat de Rob Marshall. În film mai apar Daniel Day-Lewis, Penelope Cruz, Marion Cotillard, Nicole Kidman, Sophia Loren și Judi Dench. Filmul urmează să aibă premiera în Statele Unite în luna noiembrie.
Simbol al cinematografiei italiene, recompensată cu două premii Oscar, pentru rolul din „Ciociara” și pentru întreaga carieră, Sophia Loren, în vârstă de 74 de ani, a fost votată, în 2006, drept „cea mai naturală frumusețe din lume”și nu a ezitat să pozeze în ipostaze sexi pentru ediția din 2007 a celebrului calendar Pirelli.