– Mulți dintre șoferii de maxi-taxi închid ochii atunci când în mașina lor se urcă hoții din buzunare, fie de frică, fie din complicitate, sunt de părere judiciariștii Biroului de Investigații Criminale al Poliției Suceava
– Mare parte din furturile din buzunare se petrec în mijloacele de transport în comun (maxi-taxi), motiv pentru care polițiștii și autoritățile locale au decis să demareze o campanie de prevenire în acest sens
– De la vechea metodă a genților tăiate cu lama, hoții și-au perfecționat și diversificat metodele
Inspectoratul de Poliție, împreună cu autoritățile locale, vor demara în perioada imediat următoare o campanie de prevenire a furturilor din buzunare petrecute în mijloacele de transport în comun din municipiul Suceava. Drept urmare, în fiecare maxi-taxi vor fi lipite, în curând, afișe cu recomandări pentru a nu deveni victime ale acestor infracțiuni. Judiciariștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Suceava sunt de părere că mare parte din furturile din buzunare se comit în cârdășie cu mai mulți șoferi de maxi-taxi. Astfel, nu s-ar explica faptul că mare parte din faptele de acest gen se comit în mijloacele de transport în comun, chiar sub ochii șoferilor care se fac, fie de frică, fie din complicitate, că nu văd nimic. Deși fenomenul este ținut sub control de polițiști, oamenii legii atrag atenția asupra modului de operare al acestor specimene. Pentru a nu deveni victimele unui asemenea gen de infracțiune, cetățenilor li se recomandă să dea dovadă de vigilență în orice loc aglomerat, la coborârea sau urcarea în mijloacele de transport în comun, să evite înghesuiala și să se mute dintr-un loc în care există persoane dubioase. De la vechea metodă a genților tăiate cu lama, hoții și-au perfecționat și diversificat metodele. Totuși, ei nu ar reuși să facă nimic, dacă victima și-ar lua, în locurile aglomerate, toate mijloacele de precauție. Una dintre tehnicile de furt ale acestor indivizi, spune inspectorul Marius Cîrcu, este îngrămădirea victimei la urcarea în maxi-taxi. De regulă, această metodă este folosită la primele ore ale dimineții, la maxi-taxiurile care pleacă din gara Ițcani, „vizați” fiind cetățenii care au coborât din trenurile de călători. La urcarea în maxi-taxi, unul dintre hoți se bagă în față și, după ce urcă în microbuz, se oprește exact la intrare, blocând practic accesul celorlalți călători. În cel moment, în îmbulzeala creată, un alt individ începe să-i controleze la buzunare pe oamenii grăbiți să intre în mijlocul de transport. Tot după acest scenariu, se acționează și în stația de la Orizont, acolo unde, între orele 7.30-8.00, când lumea se îmbulzește să prindă un maxi-taxi spre oraș, hoții își fac de cap, după același mod de operare prezentat mai sus. La buzunare, poți fi făcut și în timpul călătoriei cu maxi-taxi.
„Surprize” pentru hoții din buzunare
Deși nu e o regulă, la furturile din buzunare participă trei indivizi, „trăgătorul”, cel care de fapt îți șutește portofelul, telefonul mobil, etc., cel care “ține tira” – se asigură că „trăgătorul” poate acționa în liniște, fără să fie observat, și cel care preia “mortul” (n.r. – cel căruia îi este pasat imediat portofelul victimei). În cazul în care victima își dă seama că a fost buzunărită și dă vina pe trăgător, acesta se jură de mama focului că el nu are nici o treabă și chiar se oferă să fie percheziționat. Dacă victima continuă să îl acuze pe „trăgător”, în apărarea acestuia sare individul care „ține tira” și care îl ceartă pe păgubit că se ia de oameni aiurea. În tot acest timp, în care victima încearcă să înțeleagă unde i-a dispărut portofelul, al treilea personaj, cel care are „mortu’”, coboară la prima stație, plecând liniștit cu portofelul victimei. “Nu acționează la întâmplare. Își studiază atent victimele, până când ajung la convingerea că acestea dispun de bani sau alte bunuri și valori”, precizează inspectorul Cîrcu. Tot el spune că au fost cazuri când „trăgătorul” era chiar o adolescentă, care nu arăta cu nimic că ar fi în stare de asemenea fapte. „Există un limbaj special al lor, pe care nu e obligatoriu să-l folosească, pentru că se înțeleg destul de bine și din priviri. De exemplu, „la căldurică” înseamnă că portofelul e în buzunarul de la piept, „la stop”- că e în buzunarul de la spate… sau „bă, vezi că eu am cântat”, adică că a furat portofelul victimei”, completează un alt judiciarist, agentul Daniel Andriciuc. Cei doi, însă, sunt cunoscuți de hoții din buzunare, motiv pentru care simpla apariție a celor doi în locurile aglomerate, fie că se află în timpul liber, la cumpărături, de exemplu, îi determină pe hoții care acționează în zonă să renunțe la planurile lor. „Pe noi ne știu mai toți hoții din buzunare. Unde apărem noi, e liniște, se potolesc. Avem acum câțiva colegi noi, pe care hoții nu îi cunosc și care vor prelua aceste misiuni sub acoperire. O să le pregătim câteva „surprize” acestor indivizi”, adaugă inspectorul Marius Cîrcu.






