Liga a II-a

Situația Forestei este una disperată



Cornel Căinari: „Este păcat că s-a ajuns în situația aceasta”
Cornel Căinari: „Este păcat că s-a ajuns în situația aceasta”

Situația de la gruparea de Liga a II-a Foresta Suceava rămâne în continuare încordată. Din cauza datoriei către Finanțe cifrată la aproximativ 300.000 de lei, oficialii clubului nu au putut încă depune proiectul pentru finanțarea de la Consiliul Local pe anul în curs. Din informațiile pe care le avem, conducătorii Forestei au încercat să ajungă la o înțelegere pentru reeșalonarea debitului respectiv, numai că cei de la Fisc au oferit niște sume derizorii pentru garanțiile oferite. În tot acest timp, în care lucrurile bat pasul pe loc, Foresta moare încet dar sigur. Clubul a supraviețuit până acum, în 2017, doar cu câteva zeci de mii de lei adunați de pe la sponsori, în condițiile în care cheltuielile curente, cu salarii, deplasări, arbitraje, echipe de juniori, au fost cu mult mari. Astfel, s-a ajuns în situația ca jucătorii să fie neplătiți din luna ianuarie. Mai mult, din lipsa banilor le-a fost sistată și masa, iar unii dintre ei s-au văzut evacuați din apartamentele în care stăteau cu chirie. Chiar dacă au ajuns la disperare, fotbaliștii speră ca situația să-și găsească rezolvare pe ultima sută de metri, iar această echipă să nu dispară.
„Este păcat că s-a ajuns în situația aceasta, dar cred că lumea trebuie să știe cu ce probleme de confruntăm. Sper ca suporterii să conștientizeze ce zile trăim. Nu poți să te concentrezi la fotbal și la antrenamente în momentul în care nu ai ce să mănânci și știi că nu ai unde să locuiești. Sunt jucători aflați la sute de kilometri de casă care au venit la Suceava ca să-și facă datorii. Avem și noi familii, vin sărbătorile, și n-avem nici un ban în buzunar. E foarte trist. Andrei Ciutac se zbate să scoată lucrurile la liman și toate se sparg în capul lui acum. Noi încă sperăm ca pe ultima sută de metri să ne ajute cineva, facem un apel pe această cale la toți oamenii de bine din județ. Ar fi păcat ca Suceava să rămână fără echipă de eșalonul secund, ținând cont că datoriile existente sunt mult mai mici în comparație cu ale altor cluburi. Dacă se va desființa Foresta acum, nu știu când va mai putea avea Suceava echipă de Liga a II-a”, a declarat mijlocașul Cornel Căinari.
Îmi pare rău să o spun, dar dacă această echipă nu va găsi sprijin urgent ca să treacă peste această situație, care din punctul meu de vedere nu este una fără ieșire, atunci s-ar putea ca meciul de vineri, de pe Areni, cu Metalul Reșița, să fie ultimul pentru Foresta în fotbalul românesc. Meciul cu Steaua pare deja la ani lumină!



Recomandări

Primarul din Horodnic de Sus, Valentin Luță, susține că decizia Guvernului de majorare a taxelor locale a avut un efect invers, cu încasări mai mici la bugetul local

Strângerea de semnături pentru demiterea primarului și a CL, ”înfierată” de conducerea Primăriei Suceava, ca posibilă expunere de date personale

Alexandru Covașă a vorbit despre strangerea de semnături pentru demiterea primarului ca fiind un demers neasumat
Alexandru Covașă a vorbit despre strangerea de semnături pentru demiterea primarului ca fiind un demers neasumat

Deputatul AUR Petru Negrea atrage atenția asupra situației dramatice în care au ajuns crescătorii de porci din România

Deputatul AUR Petru Negrea atrage asupra situației dramatice în care au ajuns crescătorii de porci din România
Deputatul AUR Petru Negrea atrage asupra situației dramatice în care au ajuns crescătorii de porci din România