Șoferul autoturismului BMW care, luni dimineață, după ce s-a răsturnat la marginea drumului, și-a abandonat mașina, a fost identificat de poliție, oamenii legii stabilind că acesta avea permisul de conducere suspendat, iar înmatricularea mașinii îi expirase. Conducătorul auto, Neculai A., în vârstă de 23 de ani, din comuna Verești, se afla în momentul accidentului pe DN 29, în comuna Dumbrăveni.
El a intrat într-un șanț de pe marginea drumului și s-a răsturnat lângă gardul unei case din apropiere. Imediat după accident, șoferul a luat plăcuțele de înmatriculare provizorii și a dispărut de la fața locului.
Neculai A. nu avea drept să conducă un autoturism pe drumurile publice până pe 6 martie a.c., după ce poliția i-a reținut permisul pentru că l-a prins băut la volan.
Tânărul este cercetat în stare de libertate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „conducere pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat”, „conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conducere i-a fost suspendat” și „părăsirea locului accidentului de către conducătorul vehiculului implicat într-un accident, dacă accidentul s-a produs ca urmare a unei infracțiuni, fără încuviințarea poliției”.






