Gruparea VfB Stuttgart, la care evoluează și Ciprian Marica, l-ar putea transfera, din iarnă, pe atacantul echipei VfL Wolfsburg, Sergiu Radu, existând 65 la sută șanse pentru realizarea acestei mutări, susține cotidianul german Bild. Sergiu Radu se află pe o listă de jucători nominalizați de managerul clubului din Stuttgart, Horst Heldt, pentru a-l înlocui pe brazilianul Cacau, accidentat grav în meciul cu VfL Wolfsburg, câștigat cu scorul de 3-1, în etapa a XVI-a a Bundesligii.
Potrivit Bild, Sergiu Radu ar avea cele mai mari șanse să îl înlocuiască pe Cacau, dintr-o listă de jucători pe care se mai află Lukas Podolski (Bayern Munchen), Jan Schlaudraff (Bayern Munchen), Milan Baros (Olympique Lyon) și Daniel Ljuboja (rezervă la VfB Stuttgart).
Cotidianul german își argumentează numirea lui Sergiu Radu drept cel mai probabil înlocuitor al brazilianului prin faptul că românul a avut anul trecut o evoluție senzațională la Energie Cottbus, dar acum este doar rezervă la VfL Wolfsburg, echipă care din iarnă intenționează să renunțe la o parte din jucători. „În plus, Sergiu Radu s-ar înțelege de minune în atac cu conaționalul său Ciprian Marica, iar antrenorul Armin Veh se pare că agreează această variantă. Prin urmare, șansele ca Radu să ajungă din iarnă la VfB Stuttgart sunt de 65 la sută”, notează Bild.

