Săracii bogați

Șapte foști parlamentari de Suceava se pregătesc să intre în șomaj



Deputații Mirela Adomnicăi, Petru Tărniceru și Tudor Mohora, de la PSD, Romică Andreica de la PD-L, precum și senatorii Octav Cozmâncă (PSD), Ioan Mihețiu și Constantin Gheorghe (PD-L) își încheie, săptămâna viitoare, mandatul de parlamentar. Legea nr.96/ 2006 referitoare la statutul deputaților și senatorilor le asigură acestora un final de mandat fără griji financiare, deoarece prevede ca foștii aleși să primească o compensație pentru activitatea din Parlament, un fel de ajutor de șomaj, pe o perioadă de trei luni.
De asemenea, foștii parlamentari mai primesc șase călătorii la clasa I cu avionul, trenul sau vaporul, iar dacă aleg să circule cu autoturismul personal, 30 de zile după încheierea mandatului o pot face pe banii Camerei sau Senatului, care le decontează 9,5 litri de benzină la suta de kilometri. Aceasta pentru a-și putea face lichidarea, spune textul legii privind statutul deputaților și senatorilor.
Legea prevede că „după expirarea mandatului, deputații și senatorii care nu au mai fost aleși și nici nu beneficiază de pensie sau de altă sursă de venit beneficiază în continuare, pe o perioadă de cel mult 3 luni, de o indemnizație tranzitorie din partea Camerei respective”, dar nu spune cât este această sumă și ce înseamnă, concret, „fără sursă de venit”. Viitorii foști parlamentari consideră că de fapt este vorba despre indemnizația de parlamentar, care se acordă încă trei luni după expirarea mandatului, independent de alte venituri.
Mirela Adomnicăi speră să nu aibă nevoie de ajutor de șomaj
O indemnizație de parlamentar ajunge în medie la 4600 de lei lunar. Așadar, pe trei luni, fostul ales încasează 13.800 de lei, adică ceva mai mult de 3.500 de euro.
Deocamdată, cei șapte viitori foști parlamentari nu și-au depus dosarele pentru „ajutorul de șomaj”, dar toți cei cu care am stat de vorbă au spus că o vor face.
Deputatul PD-L Romică Andreica a declarat că nu știa de aceste prevederi, dar spre sfârșitul săptămânii va merge la Camera Deputaților pentru a-și face lichidarea și va rezolva și această problemă. El a intrat în Parlament din domeniul afacerilor.
Deputatul PSD Mirela Adomnicăi ne-a spus că este prematur să depună acum actele pentru indemnizația compensatorie deoarece așteaptă negocierile pentru formarea Guvernului.
„Încă sunt negocieri, nu putem discuta acum despre ce vom face. N-am depus încă actele, nu știm ce ne rezervă viitorul”, a spus Adomnicăi. Întrebată dacă speră la un post în viitorul Guvern, răspunsul Mirelei Adomnicăi a fost că „toată lumea speră acum”. Înainte de a fi deputat, ea a fost director al Administrației Taberelor Școlare Suceava.
Mohora s-a „auto-lustrat”, Gheorghe este în spital, iar Cozmîncă este mai preocupat de majoritatea din viitorul Parlament Deputatul PSD Tudor Mohora a afirmat că știe că există o astfel de prevedere legală, dar încă nu s-a interesat ce trebuie să facă pentru a beneficia de aceasta.
„Am așteptări profesionale. Mă consider o persoană auto-lustrată și voi activa pe tărâm profesional”, a precizat Tudor Mohora. Social-democratul este și cadru universitar.
Senatorul PD-L Constantin Gheorghe ne-a declarat că deocamdată se află în spital, în urma unei afecțiuni cardiace și că principala lui grijă este să se facă bine. Până la a fi senator, Constantin Gheorghe a fost vicepreședinte al Consiliului Județean Suceava, iar înainte a condus o firmă privată din Suceava.
Senatorul PSD Octav Cozmîncă a precizat că nu are nici o grabă și va depune actele pentru indemnizație după Anul Nou. Senatorul a activat numai în domeniul politic atât înainte, cât și după 1990.
Deputatul PSD Petru Tărniceru și senatorul PD-L Ioan Mihețiu nu au putut fi contactați telefonic. Petru Tărniceru provine din lumea afacerilor, iar Ioan Mihețiu este medic neurolog.



Recomandări

Foștii deținuți politici acuză Statul Român de „acte samavolnice” împotriva persoanelor persecutate în perioada comunistă

Foștii deținuți politici acuză Statul Român de „acte samavolnice” împotriva persoanelor persecutate în perioada comunistă
Foștii deținuți politici acuză Statul Român de „acte samavolnice” împotriva persoanelor persecutate în perioada comunistă