Rompetrol, controlată de grupul KazMunaiGaz din Kazahstan, va majora în această săptămână prețul benzinei și al motorinei cu 0,09 lei/litru, a anunțat, luni, compania petrolieră.
Un litru de benzină Premium va costa 3,75 de lei, preț care se va aplica și la sortimentul Efix 95, iar Euro Super 98 va fi comercializat cu 4,35 lei, se arată într-un comunicat al Rompetrol, transmis agenției MEDIAFAX.
Prețul motorinei Efix Euro 4 va crește cu 2,36%, de la 3,81 lei la 3,9 lei/litru, iar pentru motorina super Euro 5 consumatorii vor plăti 4,16 lei/litru.
Rompetrol a fost înființată de omul de afaceri Dinu Patriciu în 1998 și a fost preluată, anul trecut, de compania de stat KazMunaiGaz din Kazahstan.
În România, Rompetrol operează peste 300 de stații de distribuție a carburanților.
La finele săptămânii trecute, și compania Petrom, care deține cea mai extinsă rețea de benzinării la nivel național, a majorat tot cu 0,09 lei/litru prețurile la carburanți.