Decizie

Primarul Ion Lungu a demisionat din funcția de președinte al Organizației Municipale a PDL



Ion Lungu: „Începând cu data de joi, 5 iulie 2012, mi-am depus demisia din funcția de președinte al Organizației Municipale a Partidului Democrat Liberal Suceava”
Ion Lungu: „Începând cu data de joi, 5 iulie 2012, mi-am depus demisia din funcția de președinte al Organizației Municipale a Partidului Democrat Liberal Suceava”

Primarul Ion Lungu și-a dat demisia din funcția de președinte al Organizației Municipale a PDL Suceava. Decizia a fost luată acum câteva zile, iar edilul-șef a explicat și motivele pentru care a ajuns la concluzia că trebuie să se degreveze de sarcinile politice.
„Având în vedere multitudinea problemelor administrative de la Primăria municipiului Suceava, începând cu data de joi, 5 iulie 2012, mi-am depus demisia din funcția de președinte al Organizației Municipale a Partidului Democrat Liberal Suceava. Voi rămâne în continuare membru simplu al acestei organizații. Întreaga mea activitate o voi dedica problemelor administrative ale orașului, așa cum mi-au cerut sucevenii”, a declarat șeful municipalității sucevene.
Ion Lungu a deținut funcția de președinte al Organizației Municipale a PDL din 2008. După demisia primarului din această funcție politică, Organizația Municipală a PDL va fi condusă de unul dintre prim-vicepreședinți, cel mai probabil Lucian Harșovschi.