Primăria Suceava va repartiza luni, gratuit, terenuri de case pentru 134 de tineri



În premieră la Suceava, 134 de tineri cu vîrste de pînă în 35 de ani vor primi gratuit de la Primărie teren pentru a-și construi case.
În urma cererilor depuse pînă acum, au fost aprobate în Consiliul Local 134 de dosare, fiecare din tinerii care și-au manifestat intenția de a-și construi casă urmînd să primească luni, 19 decembrie, o anume parcelă de teren, de 300 de metri pătrați.
“Luni vom fi repartiza toate cele 134 de locuri pentru tinerii cu vîrste între 18 și 35 de ani, în conformitate cu legea 15/2003. Pentru a nu exista nici un fel de problemă, repartizarea suprafețelor se va face prin tragere la sorți, la sediul Primăriei Suceava.
Acești tineri sînt obligați ca în termen de un an de zile să înceapă construirea acestor case, iar cei care nu se vor conforma vor pierde terenurile atribuite”, a declarat primarul Sucevei, Ion Lungu, care a precizat că pe măsură ce se vor construi locuințele, municipalitatea va aduce acolo și utilitățile necesare, adică gaz, electricitate, rețele de apă potabilă și canalizare, precum și cele de termoficare.
Terenurile pentru tineri vor fi repartizate pe suprafața de 7 hectare de teren deținută de Primărie pe Dealul Mănăstirii, la ieșirea din Suceava spre Botoșani, chiar după stația Peco, pe partea stîngă.